Siham-ı İlham ( Halil Nihad Boztepe )
Siham-i İlham ( Halil Nihad Boztepe )
- Tez No: 215143
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Orhan Veli, siire : ? Siir, yani söz söyleme sanatı ? der. Siir, duyguların çıkıs noktasıdır. Siir, bu anlayısla günümüze kadar islenmis ve ulasmıstır. XIX. yüzyıl baslarında siir kalıbından sıyrılır, tarihe kaynaklık eder, topluma yön verir. Beraberinde politik amaçları da ortaya koyar. Kisiler, yayın organları, toplum ve devlet siirle elestirilir. Siiri, elestiri, nezâket ve toplumsal amaçla birlestirirseniz karsınıza Halil Nihad Boztepe çıkar. O, hem elestirir, hem toplumsal olayları irdeler. Bunu yaparken kimseyi kırmaz. Aynı dönemin insanları olmalarına karsın; ne Neyzen Tevfik, ne de Sair Esref gibidir. Sövmez ya da asagılamaz. Sadece meselelerin üzerine gider. Gerekirse kisileri elestirir. Belki de bugün unutulmasının temelinde bu nâzik mizâcı vardır. Savas yılları, acılar, sansür, yokluk, basiretsizlik gibi devrin olumsuzlukları onu karamsar etmez. Devre gülen gözlerle bakar. Elestirirken kızdırmaz, belki güldürür. Susmaz. Siirle, hicivle milletin sesi olur. Sihâm-ı lhâm, sâirin önemli eserlerindendir. çinde hiciv tarzı siirler bulunan eser, tarihe ve edebiyat tarihine kaynaklık edecek niteliktedir. Târihe ve edebiyat tarihine kaynaklık eden bu eser, bu çalısmayla tarafımızdan yeni harflere aktarılarak arastırmacıların hizmetine sunulmustur. Devrin siyâsi olayları, sefâlet, açlık, devlet adamlarını basiretsizligi, yanlıs devlet politikaları ve kurtulus mücâdelesi ele alınan baslıca konulardır. Siirlerin biçim özellikleri, klasik Türk siirinin son örnekleri olarak kabul edilebilir. Sâir, siire hâkimdir. Vezin hataları pek görülmez. Akıcı, açık ve anlasılır dili vardır. Çalısmamızda Türk edebiyatında hicvin gelisim süreci, sâirin hayatı, karakteri, sanatı, eserleri üzerinde genel bilgiler verildi. Eserde geçen siyâsî ve edebî sahsiyetler üzerinde gerek övgü gerek hiciv tespit edildi. Siirlerin biçim özellikleri incelendi ve çalısmaya aktarıldı. Son bölümde eserin Latin harflerine aktarımı ile çalısma tamamlandı. Çalısmanın edebî yasamımıza olumlu etkiler bırakmasını temenni ederim
Özet (Çeviri)
Orhan Veli, calls poems as : ? Poem is the art saying words .? The poems is the point of exit and has reached today with this understandıng. In early XIX.th century the poem got free of its pattern formed resources for hıstory, gave direction tom the society. It also introduced political goals together and persons, media, society and state were criticized by means of the poem. If you combıne the poem with critiques, courtesy and social purposes you can reach Halil Nihad Boztepe. He both criticizes and explicates the social events. While doing this he doesn?t break anybody?s feelings. He did not resemble Neyzen Tevfik and Sair Esref altought they lived in the only goes directly to the events, when necessary, he criticizes the persons. Perhaps that courteous nature caused him to be forgotten. The negative events such as war years, hard days, censoship, shortfall etc did not make him pessimist. He looked up the period by smiling. He did not made anybody get angry. He made them laugh perhaps. He never silenced he was the voice of people by means of poem. Sihâm-ı lhâm is his most important work.The work including poems in criticizes manner has a quality to become a resource for history of literature. This work that is resource for history as well as literature was translated into today?s language with new letters and submitted to the service of researchers. The primary subjects in the work were political events of that period, extreme poverty, starvation, imprudence of state officials, faulty state policies and fighting of freedom etc. Form characteristics pf the poems can be accepted as the last samples of classical Turkısh poem. The poet dominates the poem. It ıs hard to see the faults of meter. He has clear, fluent and understandable language. In our study, it was mentioned general information about the development process of satire in Turkısh literature, the life, character, art and works of poet. It was determined both praise and satire about political and literary individuals, studied the form characteristics of poems and transferred the results in the work. n the last section of our study we have completed the study with translating the work into Latin letters. We hope that our study would create positive effects on our literary life