Sınıf öğretmeni adaylarının seçmeli müze eğitimi dersine ilişkin görüşleri
Investigation of pre-service teachers' views on elective museum education course
  1. Tez No: 564196
  2. Yazar: ERDEM EREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇERMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının, öğretmen yetiştirme programında yer alan Müze Eğitimi dersine ilişkin görüşlerinin ortaya konulmasıdır. Araştırmada, Müze Eğitimi dersinin sınıf öğretmeni adaylarının mesleki gelişimlerine katkıları ve derslerde yaşanan sorunlara odaklanmıştır. Müze Eğitimi dersi, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği programı sekizinci döneminde yer alan seçmeli bir derstir. Araştırmacı tarafından tasarlanan etkinlikler, dersi alan 14 gönüllü öğretmen adayıyla birlikte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın modeli, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olarak belirlenmiştir. Tasarlanan öğretim etkinliklerinin sonunda, öğrencilerin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırma verileri, katılımcılarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Görüşme dökümleri araştırmacı tarafından alınarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda dört ana tema ve 22 alt temaya ulaşılmıştır. Uygulanan Seçmeli Müze Eğitimi dersinin öğretmen adaylarının müze eğitimine yönelik farkındalıklarını arttırdığı belirlenmiştir. Bunun yanında, mesleki, iletişimsel, yaratıcı, yenilikçi düşünme becerilerini, kültürel farkındalıklarını, entelektüel birikimlerini, öz güvenlerini arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca eğlenerek öğrendikleri, yaşantısal öğrenmeyi yaşadıkları ortaya konmuştur. Son olarak, dersin seçmeli olması, öğrencilerin ekonomik sıkıntıları ve dersin saatinin az olması gibi sorunlar engelleyiciler olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to reveal pre-service primary school teachers' views on Museum Education course which is an elective course on teacher training programs. Research is mainly focused on Museum Education Course's contributions to pre-service teachers' professional development and factors preventing the course's success. Museum Education is an elective course which is offered on the 8th semester of Ege University College of Education's Department of Elementary Education's Primary Education Program. The researcher designed and conducted course activities with 14 voluntary pre-service teachers taking the course. This qualitative research is a case study. The researcher consulted to participants' views at the end of the course activities. Research data was collected through individual semi-structured interviews with participants. The researcher transcribed the interviews and analyzed the data through content analysis. Analyses suggested 22 sub themes gathered around four main themes. The main finding of the research is the Museum Education course promoted participants awareness regarding museum education. Additionally, participants reported their professional skills, communication skills, creativeness, innovative thinking skills, cultural awareness, intellectual accumulations and self-confidences were augmented. Furthermore, experience-based course activities were informative and entertaining for the participants. Lastly, among the reported preventive factors were economic problems, limited course hours and elective stance of the course.