Çocuk epilepsi hastalarında plazma apelin düzeyi ve oksidatif hasarla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between plasma apelinlevel and oxidative damage in children with epilepsy
- Tez No: 564203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÖZGÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Epilepsi hastalığı, dünya genelinde 65 milyon kişiyi olumsuz etkileyen, cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm yaş guruplarında görülebilen, insanlık tarihi boyunca bilinen bir hastalık olmasına rağmen mekanizması hala bilinmemektedir. Mevcut tez çalışmasında epilepsi hastalığı tanısı konan ve tedaviye başlanmayan 0-16 yaş aralığındaki çocuklarda bir nöropeptit olan apelin ve oksidatif stres düzeylerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya kontrol (n=28) ve hasta grubu (n=28) olmak üzere toplam 56 çocuk dahil edildi. Deneklerden alınan serum örneklerinden apelin, ileri protein oksidasyon ürünü (AOPP), DNA hasarı belirteci olan 8-Hidroksi-2-Deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyleri ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Gruplar arasındaki cinsiyet, yaş ve BMİ birbirleriyle benzer bulundu (p>0.05). Gruplar arasında serum AOPP, apelin, 8-OHdG düzeyleri benzer bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Epilepsy disease, which negatively affects 65 million people around the world, can be seen in all age groups regardless of gender disease is known throughout the history of human disease, although the mechanism is still unknown. In this study, is aimed to investigate of the neuropeptide apelin and oxidative stress levels in children aged 0-16 who were diagnosed with epilepsy and did not start treatment. This study is included 56 children including control (n=28) and patient (n=28) group. Apelin, advanced protein oxidation product (AOPP) and DNA damage marker 8-Hydroxy 2-Deoxyguanosine (8-OHdG) levels were determined by ELISA method. Among the groups, the gender, age and BMI were similar to each other (p>0.05). Among the groups, serum AOPP, Apelin, 8-OHdG levels were similar found (p > 0.05). The level of Apelin in generalized type epilepsy was determined to be lower than the control group and the complicated febrile group (p>0,05). As the level of apelin increases, the 8-OHdG levels have been determined to decrease (p=0,48; r=-0,266).