Afebril ve febril konvülziyon geçiren çocuklarda plazma melatonin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma melatonin levels in children with afebrile and febrile seizures
- Tez No: 311597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Melatonin, nöronların elektriksel aktivitesi üzerine olan etkilerinden dolayı santral sinir sisteminde üzerinde önemli düzenleyici etkilere sahiptir. Bu çalışmanın amacı afebril ve febril konvülziyon geçiren hastalarda nöbet sırasında ve sonrasında melatonin düzeylerinde olan değişiklikleri saptamak ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Afebril ve febril nöbet geçiren yaş ortalaması 6,09 yıl ± 4,46 olan 59 hasta ile benzer yaş grubunda olan 28 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Hasta grubundan konvülziyon sonrası 0-1, 12, 24. saatlerde venöz kan örnekleri alınarak melatonin düzeyleri ölçüldü. Ayrıca kontrol grubundan da tek bir venöz kan örneği alınarak hasta grubu ile melatonin düzeyleri karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol grupları yaş, cinsiyet ve ağırlık açısından eş tutulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Melatonin has regulatory effects on CNS due to its effects on the electrical activity of the neurons. The aim of this study was to determine the melatonin levels during and after the convulsion in patients with febrile and afebrile convulsions and to compare with healthy controls. 59 patients with afebrile and febrile seizures, with a mean age of 6,09 years ± 4,46 and 28 age-matched healthy children were enrolled to the study. Melatonin levels were analysed in the patient group within the 0-1 hour and 12, 24 hours after convulsion and a single venous blood sample was obtained from the healthy controls for comparing melatonin levels. The patient and control groups were similar in terms of age, gender and weight.