Basit febril nöbet ve komplike febril nöbet tanısı alan çocuk hastalarda oksidatif strese bağlı gelişen DNA hasarının, bir biyobelirteç olan 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) seviyesiyle karşılaştırılması
Comparison of DNA damage due to oxidative stress with the level of 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHdG), a biomarker, in pediatric patients diagnosed with simple febrile seizure and complicated febrile seizure
  1. Tez No: 828650
  2. Yazar: FADİME ZÜMER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAÇAR BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağı nöbetlerinin çoğunluğunu ateşli nöbetler oluşturur. Ateşli nöbetler süreye, fiziksel özelliklerine ve tekrarlama paternlerine göre basit veya komplike febril konvulsiyon olarak iki gruba ayrılır. Febril status epileptikus ise komplike febril konvulsiyonların alt grubudur. Ateşli nöbetlerin nedeni çok faktörlüdür, genetik duyarlılık, perinatal faktörler, enfeksiyonlar, ailede febril konvulsiyon öyküsü ve bazı aşılar ateşli nöbetlere yatkınlık oluşturabilir. Çoğu febril konvulsiyon kendi kendine sonlanır ve antiepileptik ilaçlarla uzun süreli tedavi gerektirmez ancak komlike ve uzamış febril konvulsiyonların etiyolojideki diğer faktörlerle beraber oksidatif strese bağlı DNA hasarına bağlı olarak tekrarlayan nöbetlere ve epilepsiye neden olabileceği düşünülmüştür. Serbest radikallerin oksidatif hasar sonucunda DNA oksidasyonuna sebep olmasıyla açığa çıkan 8-hidroksi-2'deoksiguanozin (8-OHdG) ile oksidatif hasar varlığı tespit edilir. Yüksek 8-OHdG düzeyleri potansiyel mutajenik özelliğe sahip olup doku, plazma ve idrarda biyokimyasal belirteç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, basit ve komplike febril konvulsiyon geçiren hastalarda artmış serbest radikal salınımıyla oluşan oksidatif stresin 8-OHdG ile ölçülen düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırılıp, tekrarlayan nöbetler, uzamış nöbetler ve epilepsi ile ilişkisini aydınlatmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kliniğimize basit febril konvulsiyon (BFK) ile başvuran 50, komplike febril konvulsiyon (KFK) ile başvuran 49 hasta ve bilinen kronik bir hastalığı ve konvulsiyon öyküsü olmayan 57 sağlıklı çocuk dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya 99'u febril konvulsiyon, 57 si kontrol grubu olmak üzere 147 çocuk dahil edildi. Febril konvulsiyonlu (FK) hastaların 50'si BFK, 49'u KFK ile başvurdu. BFK ile başvuran hastaların ortalama yaşı 24 ay, KFK ile başvuran hastaların ortalama yaşı 22 ay olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Febrile seizures constitute the majority of childhood seizures. Febrile seizures are divided into two groups as simple or complex febrile convulsions according to duration, physical characteristics and recurrence patterns. Febrile status epilepticus is a subgroup of complex febrile convulsions. The cause of febrile seizures is multifactorial, genetic susceptibility, perinatal factors, infections, family history of febrile convulsions and some vaccines may predispose to febrile seizures. Most febrile seizures are self-limited and do not require long-term treatment with antiepileptic drugs, but it has been thought that complex and prolonged febrile seizures may cause recurrent seizures and epilepsy due to DNA damage due to oxidative stress along with other etiological factors. The presence of oxidative damage is detected with 8-hydroxy-2 deoxyguanosine (8-OHdG), which is released by free radicals causing DNA oxidation as a result of oxidative damage. High levels of 8-OHdG have potential mutagenic properties and are used as a biochemical marker in tissue, plasma and urine. The aim of this study is to compare the 8-OHdG levels of oxidative stress caused by increased free radical release in patients with simple and complex febrile convulsions with the control group and to elucidate the relationship between recurrent seizures, prolonged seizures and epilepsy. Materials and Methods: The study included 50 patients admitted to our clinic with simple febrile convulsion (SFC), 49 patients admitted with complex febrile convulsion (CFC), and 57 healthy children without a chronic disease and convulsion history. Results: A total of 147 children, 99 of whom had febrile seizures and 57 of whom were in the control group, were included in the study. Fifty of the patients with febrile convulsion (FC) presented with SFC and 49 with CFC. The mean age of patients presenting with SFC was 24 months, and the mean age of patients presenting with CFC was 22 months.