Rektum kanseri cerrahisinde çevresel sınır pozitifliğini etkileyen prediktif faktörler ve çevresel sınır pozitifliğinin sağ kalım üzerine etkisi
Predictive factors affecting circumferential radial margin positivity in rectum cancer surgery and its effect on survival
  1. Tez No: 564212
  2. Yazar: ADEM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Orta ve distal yerleşimli rektum tümörlerinde çevresel cerrahi sınır pozitifliğini etkileyen prediktif faktörlerin belirlenmesi ve çevresel cerrahi sınır pozitifliğinin sağ kalım üzerine olan etkisini araştırmak hedeflenmiştir. Yöntem ve Gereçler: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan alınan 2012/741-1059 onay ile Ocak 2005 ve Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi A.D. B servisinde rektum kanseri tanısıyla küratif cerrahi tedavileri yapılan hastalar çalışmaya alınmış olup, çalışma dışı bırakılma kriterleri senkron kolon kanseri varlığı, proksimal yerleşimli tümörler ve metastatik hastalık olarak belirlenmiştir. Demografik özellikler (cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi), neoadjuvan tedavi, tümörün yerleşim yeri, ameliyat tekniği, ameliyat tipi, laparoskopik sfinkter koruyucu cerrahi yapılan hastalarda distal rektum transeksiyonu sırasında kullanılan stapler sayısı, ameliyat süresi, tümör çapı, tümör derinliği (T), lenf nodu tutulumu (N), mezorektum bütünlüğü, çevresel cerrahi sınır (ÇCS) verileri prospektif olarak toplanan veri bankasından retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma döneminde çalışmaya kriterlerine uygun bulunarak çalışmaya dahil edilen toplam 420 olgunun 232'si (%55) erkek, 188'i (%45) ise kadındı. Ortalama yaş 58 yıldı (19-91). Olguların 351 (%84)'inde ÇCS negatif, 69'unda (%16) ise pozitif saptandı. Hastaların VKİ ortalama 25.9 ± 3.3 kg/m2 idi. Demografik özellikler ve vücut kitle indeksi (VKİ) ile ÇCS pozitifliği arasında ilişki saptanmadı (p>0.05). Olguların 327'sine (%78) laparoskopik, 93' üne (%22)açık cerrahi uygulandı. Laparoskopik cerrahi uygulanan 327 hastanın %17'sinde (n=56), açık cerrahi uygulanan 93 hastalanın %14'ünde (n=13) ÇCS pozitifliği saptandı (p=0.529). ÇCS pozitifliği, APR yapılan hastalarda SKC yapılan hastalara göre daha yüksek oranda bulunmuştur (%26 vs %11,p
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate predictive factors for positive circumferential radial margin (CRM) and the effect of positive CRM on survival in middle and distal rectal tumors. Material and Methods: By the permission 2012/741-1059 of İstanbul University Faculty of Medicine Ethics Committee, patients diagnosed as rectum cancer whose curative surgical treatment have been done in İstanbul University, Faculty of Medicine, General Surgery from January 2005 to December 2012, included into study. Exclusion criteria's have been defined as presence of synchronized colon cancer, proximal located tumors and metastatic disease. Demographic features (gender, age, BMI), neo-adjuvant therapy, localization of tumor, surgical technique, type of surgery, number of staplers used while distal rectum transection in laparoscopic sphincter preserving surgery (SPS), length of surgery, tumor diameter, depth of tumor (T), lymph node metastasis (N), mesorectal integrity and CRM data have been evaluated retrospectively from a prospectively collected database. Results: A total of 420 patients included into study. Two hundred thirty two of this patients were male (%55) and 188 were female (%45). Median age was 58 (19-91). CRM of 351 patient (%84) was negative, 69 of patients (%16) identified as positive. Median BMI of patients was 25.9 ± 3.3 kg/m2. There was no significant relationship between positive CRM and demographic properties-BMI (p>0.05). Three hundred twenty seven (%78) of the cases were operated by using laparoscopic techniques, rest of them were operated with open technique (n:93,%22) patients. Seventeen percent of 327 laparoscopy patients (n:56) and %14 of 93 laparotomy patients (n:13) identified positive for CRM (p=0.529). Positive CRM have been found higher at patients with abdomino perineal resections (APR) compared to patients with sphincter preserving surgery (SPS) (%26 vs.