Ailevi hiperkolesterolemili hastalarda teori temelli bireysel danışmanlık girişiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the theory based individual counseling initiative in patients with familial hypercholesterolemia
  1. Tez No: 564214
  2. Yazar: SEÇİL BEYECE İNCAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Amaç: Ailevi hiperkolesterolemili hastalarda“Transteoretik Model”in değişim aşamaları temelinde geliştirilen“Bireysel Danışmanlık Girişimi”nin yaşam şekli değişikliklerini sağlamada, hastalık yönetiminde ve klinik parametreler üzerinde etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlanan araştırmanın evrenini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Lipid Polikliniği'nde takibi yapılan hastalar oluşturmuştur. Hastalar eğitim durumu ve koroner arter hastalığı varlığına göre gruplandırıldıktan sonra basit rastgele randomizasyon yapılarak girişim ve kontrol grupları belirlenmiş ve araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan 120 hasta (60 girişim, 60 kontrol) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma verileri;“Hasta Tanıtım Formu”,“Beslenme Alışkanlıkları ve Günlük Besin Tüketim Sıklığı Tanılama Formu”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Modifiye Morisky Uyum Ölçeği”,“Davranış Değişim Aşaması Tanılama Kısa Soru Formu”,“MacNew Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Öz Etkililik-Yeterlilik Ölçeği”,“Yapılandırılmış Telefon Görüşme Formu”kullanılarak toplanmış ve girişim grubundaki hastalara Ailevi Hiperkolesterolemi Bilgilendirme Kitapçığı verilmiştir. Veriler; ilk izlem (0. hafta), ara izlem (12. hafta) ve son izlem (24. hafta) olmak üzere üç aşamada toplanmıştır. Araştırma kapsamında girişim grubu ile yapılan altı bireysel danışmanlık görüşmesinden iki tanesi yüz yüze görüşme, dört tanesi de telefon görüşmesi şeklinde yapılmıştır. Telefon izlemlerinde; davranış değişiminin hedeflendiği beslenme, fiziksel aktivite ve tedavi uyumu alanlarına yönelik sorular sorulmuştur. İstendik davranış değişikliklerini sağlamak ve motivasyonu arttırmak amacıyla belirlenen zamanlarda (altı kez) araştırmacı tarafından sms/e-posta ile hatırlatıcı mesajlar gönderilmiştir. Verilerin analizi SPSS 21.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the“Individual Counseling Initiative”, which was developed on the basis of the change stages of the“Transteoretic Model”in patients with familial hypercholesterolemia, in terms of lifestyle changes, disease management and clinical parameters. Method: The population of the study, which was planned as a randomized controlled experimental study, consisted of patients who were followed up in the Lipid Polyclinic of Ege University Faculty of Medicine, Department of Cardiology. After the patients were grouped according to educational status and presence of coronary artery disease, simple randomization was performed and intervention and control groups were determined. The study included 120 patients (60 interventions, 60 controls) who met the inclusion criteria. Procedure; the data of the study were collected by using the“Patient Information Form”,“Dietary Habits and Daily Dietary Consumption Frequency Diagnosis Form”,“International Physical Activity Questionnaire”,“Modified Morisky Medication Adherence Scale”,“Behavior Change Stage Diagnostics Short Questionnaire,”“MacNew Quality of Life Scale”,“Self Efficacy Scale”,“Structured Phone Interview”and the familial hypercholesterolemia information booklet was distributed to the patients in the intervention group. Data; the data were collected in three stages: first follow-up (week 0), intermediate follow-up (week 12) and final follow-up (week 24). Two of the six individual counseling interviews with the intervention group were conducted as face to face interviews and four of them were conducted as telephone calls. In telephone follow-ups; questions were asked about nutrition, physical activity and treatment adaptation in which behavior change was targeted. Reminder messages were sent by the researcher via sms/e-mail to ensure the desired behavioral changes and increase the motivation. Data were analyzed by using SPSS 21.0 package program.