Özel gradient terim içeren üç boyutlu Schrödinger denklemi için başlangıç sınır değer problemlerinin galerkin yöntemiyle çözümü
Solution with galerkin method of initial boundary value problems for three dimensional Schrödinger equation containing special gradient term
- Tez No: 564215
- Danışmanlar: PROF. DR. GABİL YAGUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde üç boyutlu özel gradient terim içeren Schrödinger denklemi için başlangıç sınır değer problemleri ele alınmıştır. Bu çalışmada yer alan 3.1. bölümünde üç boyutlu özel gradient terim içeren Schrödinger denklemi için 1. çeşit başlangıç sınır değer problemi konulup galerkin yöntemi uygulanarak çözümün varlığı ve tekliği ispatlanmıştır. 3.2. bölümünde yer alan üç boyutlu özel gradient terim içeren Schrödinger denklemi için 2. çeşit başlangıç sınır değer problemi konulup galerkin yöntemi uygulanarak çözümün varlığı ve tekliği kısaca ispatlanmıştır. Tezde yer alan 4. bölümünde bu çalışmaya ait araştırma ve sonuç bulguları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the inital boundary value problems are considered for three dimensional Schrödinger equation. In section 3.1. of the study, applying Galerkin's method to type initial baundary value problem for three dimensional Schrodinger equation the existence and the uniqueness of the solution have been proven. In section 3.2. of the study, applying Galerkin's method to type initial baundary value problem for three dimensional Schrödinger equation the existence and the uniqueness of the solution have been proven. In the 4 th part of the thesis, the research and the results of this study were evaluated.