Türkiye'de sıfır atık projesi ve projenin kamu kurumlarında uygulanması; Süleymanpaşa belediyesi örneği
Zero waste project and its implementation in the public sector in turkey; Süleymanpaşa municipality example
  1. Tez No: 564221
  2. Yazar: EDA ERDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünyada yaşam devam ettiği ve insanların nüfusu her geçen gün biraz daha arttığı sürece tüketim artmakta ve tüketim ile beraber tüketilen ürünlerden arta kalan maddeler, tüketilen maddelerin üretimi sırasında doğaya bıraktığı izler de artmaktadır. Zaman geçtikçe doğaya verilen tahribatlar gün yüzüne çıkmıştır ve doğaya verilen zararların onarımı konusunda çalışmalara başlanmıştır. Bu yaklaşımla ilk olarak 1893 yılında çeşitli ürünlerin kullanımdan sonra kalan artık maddeleri değerlendirme yöntemlerini düşünülerek sıfır atık yaklaşımının temelleri atılmıştır. 2000'li yıllara gelindiğinde ise birçok ülke doğaya yapılanların farkına vararak sıfır atığı“Zero Waste”yaklaşımını hayatlarına sokmuşlardır. Türkiye'de ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2017 Eylül ayı itibariyle öncelikle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ve kendi çalışma binalarında“Sıfır Atık”projesini uygulamaya koymuştur. Projenin başlaması ile 2018 Ocak ayında Tekirdağ ilinde tüm kamu kurumlarında uygulamalara geçilmiştir. Yaptığımız çalışmada Süleymanpaşa Belediyesi kurumu idari binalarında bir yıllık atık verileri takip edilerek sıfır atık projesi sonuçları değerlendirilmiştir. Geri kazanılabilir atık oranı projenin ilk ayında %18,04 iken 12. uygulama ayına gelindiğinde ise %27.03 olduğu belirlenmiştir. Sıfır atık bilinci ile atıkların kaynağında ayrı toplanarak çöp deponi sahasına giden atık miktarının azaldığı, bununla beraber geri dönüşüme kazandırılan atık miktarlarında artış olduğu ve belediye personellerinin bu yaklaşımı benimseyerek iş hayatlarında ve çalışma ortamlarının yanı sıra evlerinde de uygulamaya başladığı gözlemlenmiştir. Sıfır atık projesinin bir projeden ve zaruretten öte insanlarda yaşam biçim haline gelmesiyle ekonomiye ciddi etkilerinin olacağı ve yeni nesillerin bu yaşam standartlarıyla büyüyerek daha bilinçli toplumlara dönüşeceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As long as life continues in the world and the population of people increases with each passing day, consumption increases and the products left over from consumed products and the traces left by nature during production of the consumed products increase. As time passed, the damage to the nature came to light, and work was started on the restoration of damages to nature. With this approach, the foundations of the zero waste approach were laid for the first time in 1893 by considering the methods of evaluating the residual substances remaining after the use of various products. In the 2000s, many countries became aware of what was done to nature and introduced the Zero Waste approach. The Ministry of Environment and Urban Planning in Turkey as of September 2017 and the first Presidential Complex building their own work“Zero Waste”has been implementing the project. With the start of the project, in January 2018, all public institutions were implemented in Tekirdağ. In this study, one-year waste data was monitored in administrative buildings of Süleymanpaşa Municipality and the results of zero waste project were evaluated. The rate of recoverable waste was 18.04% in the first month of the project and 27.03% by the 12th implementation month. With the awareness of zero waste, it has been observed that the amount of waste collected at the source of waste is reduced to the waste landfill area, however, there is an increase in the amount of waste recycled, and municipal personnel adopt this approach and start to apply it in their work and work environments as well as in their homes. It is believed that the zero waste project will have a serious impact on the economy as ıt becomes a way of life for people and that new generations will grow into more conscious societies with these living standards.