Yaratıcı drama yöntemiyle cebirsel ifadelerin öğretimi
Teaching of algebraic expressions with creative drama method
- Tez No: 564228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılarak ortaokul 6. sınıf“Cebirsel İfadeler”konusunun öğretiminde yaratıcı drama yöntemi kullanılmasının öğrencilerin başarısına, bilgilerin kalıcılığına ve matematiğe dair tutum ve kaygılarına etkisi, bu yöntemin kullanılması hakkındaki öğrenci görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın nicel kısmı, ön test - son test kontrol grubuyla yapılan yarı deneysel bir araştırmadır. Çalışmanın başında, ön test sonuçları analiz edilerek başarı açısından anlamlı bir fark bulunmayan iki adet 6. sınıf tespit edilmiştir. Çalışma, deney grubu ve kontrol grubu olarak rastgele atanan her iki sınıftaki 17 öğrencinin katılımıyla toplamda 34 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde, Konya ili, Karatay ilçesine bağlı bir köyde bulunan okulda yürütülmüştür.“Cebirsel İfadeler”konusunda bulunan 3 kazanım, deney grubunda araştırmacı tarafından hazırlanan yaratıcı drama ders planlarına, kontrol grubunda ise geleneksel yönteme uygun olarak işlenmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan Cebir Başarı Testi, Önal (2013)'ın hazırladığı Tutum Ölçeği ve Bindak (2005)'ın hazırladığı Kaygı Ölçeği her iki gruba da ön test olarak uygulanmıştır. Uygulama 10 ders saati boyunca, yaklaşık 2 hafta sürmüştür. Uygulama sonrası başarı testi, tutum ve kaygı ölçekleri son test olarak her iki gruba uygulanmıştır. Başarı testi uygulamadan 6 hafta kalıcılık testi olarak tekrar uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmı için, deney grubu öğrencilerinden uygulama sonrası çalışma hakkında bir mektup yazmaları istenmiştir. Öğrencilerde baskın olarak beliren tüm duygu ve düşünceler betimsel analiz yöntemiyle tablo üzerinde gösterilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, 6. sınıf düzeyinde cebirsel ifadeler konusunun yaratıcı drama yöntemiyle öğretilmesinin öğrencilerin başarısını arttırdığı ve tüm bilgileri kalıcı kıldığı görülmüştür. Cebirsel ifadelerin bu yöntemle öğretilmesinin öğrencilerin matematiğe yönelik tutum ve kaygı düzeyleri üzerinde ciddi bir fark yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubu öğrencilerinin düşüncelerine göre, yaratıcı drama yöntemiyle cebirsel ifadelerin öğretilmesinin dersin daha iyi anlaşılmasını, derslerin eğlenceli olmasını, birliğin ve dayanışmanın öneminin daha iyi anlaşılmasını sağladığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğrenciler matematik derslerinde bu yöntemin kullanılmasını istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the effect of using creative drama method in teaching the subject of 'Algebraic Expressions' at 6th grade of secondary school level on the students' success, permanence of their information and their anxiety and attitude towards mathematics. The quantitative part of this study is a semi-experimental research with pre-test- post-test control group. At the beginning of the study, two classes of 6th grade, which there was not significant difference between in terms of success, were identified by analyzing the results of pre-test . This study was carried out with 34 students in total, that were 17 students for each two classes assigned as experimental group and control group randomly. The research was carried out in the spring semester of the 2018-2019 academic year in a school in a village of Karatay, Konya. Three educational attainments in the subject of“Algebraic Expressions”were taught in accordance with the curriculum of the creative drama prepared by the researchers in experimental group, and the traditional method in control group. Algebraic Success Test prepared by the researchers, Attitude Scale prepared by Önal (2013) and Anxiety Scale prepared by Bindak (2005) were implemented as the pre-test on the two groups. The implementation lasted for about 2 weeks during 10 lessons time. After the implementation, Algebraic Success Test, Attitude and Anxiety Scales were implemented on two groups again. Algebraic Success Test were implemented again 6 weeks later as permanence test. For the qualitative part of the research, experimental group students were requested to write a letter about the study after the implementation. All the emotions and thoughts that appeared predominantly in the students were shown on the table by descriptive analysis method. According to the results of this study, it has been pointed out that teaching the subject of algebraic expressions at 6th grade with creative drama method increased the students' success and made all the information permanent. The result has been reached that teaching of algebraic expressions could not make any serious difference on attitude and anxiety levels of the students towards maths with this method. According to the thoughts of experimental group students, it has been concluded that teaching algebraic expressions with creative drama method was entertaining, the importance of unity and solidarity was understood better, the lesson was understood better and students expressed that mathematics lesson should be taught by using this method.