Meb'e bağlı kamu kurumu çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği'ne bakış açısı ile mevcut durumun istatistiksel analizi: Şanlıurfa örneği
The public institution employees under the ministry of education's view on the occupational health and safety with the statistical analyze of the current state: Example of Şanlıurfa
  1. Tez No: 564309
  2. Yazar: MEHMET BAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELÇUK SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küreselleşen Dünya ülkelerinde üretim araç ve yöntemlerinin günden güne artması, teknolojik gelişmeler ve çalışan sayısının hızla artması, beraberinde farklı iş kazası ve meslek hastalıklarının ortaya çıkmasını hızlandırmakta ve bu durum iş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında yeni çalışma ve yorum ihtiyaçlarına neden olmaktadır. İş güvenliği; iş yeri tehlike sınıfı, çalışan sayısı, iş yerinin kamu veya özel sektör olması ya da yapılan işin niteliğine bakılmaksızın çalışanların bulunduğu her yerde birincil önceliğe sahip olması gerekir. Genel olarak az tehlikeli sınıfta yer alan kamu kurumları da çalışan sayısının oldukça yüksek olması, halen yasal olarak iş güvenliği uzmanı (İGU) ve iş yeri hekimi (İH) çalıştırmanın zorunlu olmaması gibi nedenlerle özel önem verilmesi gereken kurumlardandır. Bu tez çalışmasının amacı; milli eğitim bakanlığına bağlı kamu kurumu çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki ön yeterlilik seviyelerinin belirlenmesi, iş sağlığı ve güvenliğine bakış açıları ve çalıştıkları kurumlarda yürütülen İSG hizmetlerini nasıl algılayıp değerlendirdiklerini belirlemektir. Çalışma alanı olarak, daha önce benzer bir çalışma yapılmamış olması sebebiyle Şanlıurfa ili seçilmiştir. Çalışmalar sonucunda; çalışanların İSG hakkındaki bilgi ve görüşleri, kurumlardaki İSG kültürünün düzeyi, kişilerin çalıştıkları kurum ve çalışma ortamıyla İSG çalışmalarını nasıl ilişkilendirdikleri analiz edilmiştir. Şanlıurfa ilindeki; kamuya bağlı okul ve kurumlarda öğretmen, memur, ve yönetici pozisyonunda görev yapan bazı çalışanlara anket uygulanmıştır. İSG konusunda bakış açılarının, beklenti ve görüşlerinin değerlendirilebilmesi ve analizi için katılımcılara 29 adet soru yöneltilmiştir. Elde edilen yanıtlar, SPSS.22 programı kullanılmak suretiyle istatistiksel olarak analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalize countries, the growing increase of production tool and method and working population and also massive technological developments brings new occupational hazards and workplace accidents into surface. This current state of the occupational health and safety field needs new work and interpretations. It is primary priority for occupational safety to be examined in every workplace without the distinction of workplace hazard class, public or private sector and characteristics of the job. Therefore, low risk class in general- public institutions and state agencies need to be focused on this subject because of such reasons as the high number of employees and not being obligatory to have legally a job security specialist and a workplace doctor. The purpose of thesis study is to establish the public institution employees bound to ministry of national education pre-efficiency levels on the occupational health and safety and to understand their view on occupational safety and to determine how they see the occupational health and safety services that are provided by public agencies. For working area, as a similar study has not been done before, Şanlıurfa province has been selected. In this way it's likely to gather information about employees' knowledge on occupational health and job safety and how they integrate it to their work environment. A survey applied to some teachers, officers and managers who works for public schools and institutions in Şanlıurfa. In this assessment scale which is going to give us important data about current points of view and expectations on this matter and for analysis, 29 questions has been asked to the participants. Answers we received has been interpreted statistically using SPSS.22 program and translated to data.