Kehf sûresinin kırâatler yönünden incelenmesi
Recitation Kehf sura investigation of kiraat
  1. Tez No: 564310
  2. Yazar: İBRAHİM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUMAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kehf sûresinin kırâatler yönünden incelenmesi adlı bu çalışma ile söz konusu sûrenin tamamı, hem mütevâtir ve meşhur kırâatler açısından hem de şâz kırâatler açısından ele alınmıştır. İçeriği yönüyle Yüce Allah'ın varlığı ve birliği, inkâr edenlerin tutumlarının karşısında Hz. Peygamber'e öğütler, Ashâb-ı Kehf, Hızır ve Zülkarneyn'in kıssaları, mümin ve inkâr edenlerin dünya ve ahiretteki durumları gibi konuları barındıran sûre, aynı zamanda manaya kısmen etkisi olan kırâat farklılıklarını da barındırmaktadır. Bu araştırma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı ve metodu üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde kırâat ilmine genel bir bakış başlığı altında kırâatin ıstılahları, konusu, gayesi, faydası, tarihçesi, çeşitleri ve kırâat ilminde tarîkler hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, araştırmanın temel hedefi olan Kehf sûresi kırâatler açısından ele alınarak önce sûrenin kapsamlı tanıtımı yapılmış, ardından sûrede manaya kısmen etkisi olan kırâatler ferşü'l-hurûf ve usûl yönünden sırasıyla ele alınmıştır. Daha sonra Hz. Osman mushafı ile Abdullah b. Mes'ûd Mushafı arasında Kehf sûresi ile ilgili farklılıklar ve bu bölümün en son konusu olarak sûrede geçen şâz kırâatler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the study of the Surah al-Kehf in terms of shamanism, the whole of the surah was discussed in terms of both the shaman and the famous shaman's and the shah shari'ah. The existence and unity of Almighty Allah in terms of content, the opposite of the attitude of those who deny the Prophet. The advice of the Prophet, Ashâb-ı Kehf, Hızır and Zulkarneyn, parables, believers and those who deny the situation in the world and the Hereafter, which contains issues such as, at the same time, partly affect the meaning of the divisions also contain. This research consists of an introduction and two parts. In the introduction, the subject, aim and method of the research are emphasized. In the first chapter, general information about the style, the subject, the purpose, the history, the varieties and the tariqs in the literature are given. In the second chapter, the Kehf surah, which is the main objective of the study, was discussed in terms of the pieces, firstly, the comprehensive presentation of the surrogate was done, then the parts which had a partial effect on the meaning of the nature were discussed in order respectively. Then, the differences between Mushaf and Abdullah b. Masood Mushafi, which are written according to the fictitious shaman, and the last subject of this chapter are discussed.