Kolorektal kanser cerrahi öncesi probiyotik desteği almış olan hastalarda ameliyat sonrası dönem komplikasyonlarının gözlemlenmesi
Observation of postoperative complications in patients who take probiotic support before colorectal cancer surgery
  1. Tez No: 564318
  2. Yazar: AHMET SOYKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kolorektal kanser ülkemizde ve dünyada sık görülen oldukça mortal seyreden bir hastalıktır. Bu hastalarda postoperatif dönemde en sık karşılaşılan komplikasyonlar anastomoz kaçağı, ileus, intraabdominal apse ve enfeksiyondur. Çoğunlukla bu enfeksiyonlar gastrointestinal sistem kaynaklı bakteriler tarafından oluşturulmaktadır. Ameliyat öncesi ve sonrası kullanılan probiyotiklerin bağırsak mikrobiyal florasını önemli ölçüde iyileştirdiği, bağırsak geçirgenliğini azalttığı, bulaşıcı enfeksiyöz komplikasyonları, antibiyotik tüketimini ve hastanede kalış süresini azalttığı, hastaların yaşam kalitesini artırdığı gösterilmiştir. Bu çalışma ile kolorektal kanser nedeni ile cerrahi yapılan hastalarda preoperatif dönemde probiyotik kullanımının postoperatif komplikasyonları azaltıp azaltmadığının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif gözlemsel olan bu çalışmada, kanser nedeniyle kolorektal cerrahi yapılan hastalar preoperatif dönemde 5-7 gün düzenli probiyotik kullananlar Grup P ve hiçbir probiyotik ürün kullanmayanlar Grup K olarak iki gruba ayrıldı. Postoperatif dönemde hastalarda gelişen komplikasyonlar ve hastanede yatış süreleri değerlendirildi. Anastomoz kaçağı, anastomoz darlığı, cerrahi alan enfeksiyonu, yara enfeksiyonu, yara ayrılması, akciğer enfeksiyonları, solunum sıkıntısı, emboli gibi majör komplikasyonlar açısından takip edildi. BULGULAR: Preoperatif probiyotik kullanan hastalarda hiç anastomoz kaçağı görülmezken, probiyotik kullanmayan grupta 4 hastada (%20) anastomoz kaçağı görüldü (p=0,03).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Colorectal cancer is a common and fatal disease. The most common complications in the postoperative period are anastomosis leak, ileus, intraabdominal abscess and infection. Mostly these infections are caused by bacteria from the gastrointestinal tract. It has been shown that probiotics used pre- and postoperatively significantly improve intestinal microbial flora, reduce intestinal permeability, reduce infectious complications, antibiotic consumption and hospital stay, and improve quality of life of patients. In this study, it was aimed to investigate whether the use of probiotic preoperatively reduces postoperative complications in patients undergoing colorectal surgery. MATERIALS AND METHODS: Patients who underwent colorectal surgery due to cancer were divided into two groups as those who used regular probiotics for 5-7 days (GRUP P, n=20) and who did not use any probiotic products during the preoperative period (Grup C, n=20). Complications and hospital stay were evaluated in patients with postoperative period. Major complications such as anastomosis leak, anastomosis stenosis, surgical site infection, wound infection, wound separation, lung infections, respiratory distress, and embolism were followed. RESULTS: There was no any anastomosis leakage in the patients who received preoperative probiotic and 4 patients (%20) who did not take probiotics had anastomotic leak (p = 0.03).