Bariatrik cerrahinin kuadriseps (Q) açısı, yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of bariatric surgery on quadriceps (Q) angle, spatio-temporal characteristics of gait, physical activity and quality of life
  1. Tez No: 564317
  2. Yazar: NESLİHAN FIRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KÜLÜNKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bariatrik Cerrahinin Q Açısı, Yürüyüşün Zaman-Mesafe Karakteristikleri, Fiziksel Aktivite ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkileri Bu çalışmada, bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası bireylerde Kuadriseps (Q) açısı, yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesindeki değişiklikler incelendi ve bu parametreler arasındaki ilişkiler sorgulandı. Çalışmada, gönüllü 30 obez bireyin bariatrik cerrahi öncesi ve 3 ay sonrasındaki durumları ele alındı. Q açısı gonyometreyle, yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri BTSG-Walk® cihazıyla, fiziksel aktivite IPAQ-kısa formla ve yaşam kalitesi IWQOL-Lite anketiyle, hamstring esnekliği popliteal açı ölçümü yapılarak gonyometreyle, Rektus Femoris ve İliopsoas kaslarının esnekliği Modifiye Thomas testiyle, lumbal ekstansörlerin esnekliği Otur-Uzan testiyle değerlendirildi. Katılımcıların ağırlık ortalaması cerrahi öncesi 128.10±16.22, 3.
Özet (Çeviri)
The Effects of Bariatric Surgery on Q Angle, Spatio-Temporal Characteristics of Gait, Physical Activity and Quality of Life This study aimed to analyze Q angle, spatio-temporal characteristics of walking, physical activity level and changes in quality of life in patients by measuring conditions before bariatric surgery and third-month after the surgery. The study also aims to evaluate correlations/relationships between the result of these parameters. The study was conducted on thirty volunteer obese patients. Evaluations were made before and 3 months after the surgery. Q angle was evaluated by using universal goniometer, spatio-temporal characteristics of gait were assessed by using BTSG-Walk® device. Physical activity level and quality of life were evaluated with IPAQ- short form and IWQOL-Lite Questionnaire, respectively. Hamstring flexibility was evaluated by using universal goniometer regarding popliteal angle measurement; the flexibility of Rectus Femoris and Iliopsoas muscles were evaluated with Modified Thomas Test and the flexibility of lumbal extensors was evaluated with Sit and Reach Test. When compared the third month of the surgery with pre-surgery conditions, the results show that measurements of BMI, chest, waist, hip, and thigh circumference decreased (p0.05). The median speed of the patients was 56.80 m/sec (min-max:26.20-90.60) before surgery and 67.80 m/sec (min-max:36.40-122.50) at third month after surgery.