Enflasyon sürekliliğinin kırılmalar dikkate alınarak otoregresif modelleme ile analiz edilmesi: Türkiye örneği
An analysis of inflation persistence taking into account of breaks with autoregressive modelling: Case of Turkey
- Tez No: 564363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SİVRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bir ekonomide yaşanan şoklara, politika uygulayıcıları tarafından verilecek tepkinin hızı ve yerindeliği piyasaların güvenini etkilemektedir. Enflasyon sürekliliği, enflasyon serisinde meydana gelen bir şok sonrası enflasyon değerinin uzun dönem ortalamasına ne kadar çabuk döneceğini gösteren bir katsayıdır. Bu katsayı ne kadar düşük olursa enflasyonun uzun dönem ortalamasına dönüşü o kadar hızlı olur. Bu çalışmada Türkiye ekonomisine ait; 1982-2017 yılları arasındaki dönemi kapsayan aylık TÜFE enflasyon verileri, 1940-2017 yılları arasındaki dönemi kapsayan yıllık TÜFE enflasyon verileri, 1925-2017 yılları arasındaki dönemi kapsayan yıllık GSYİH deflatörü verileri, 1925-2006 yılları arasındaki dönemi kapsayan yıllık GSMH deflatörü verileri ve 1982-2017 yılları arasındaki dönemi kapsayan aylık Yİ-ÜFE enflasyon verileri tek değişkenli yaklaşım kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde enflasyon serisinde genelde iki kırılma olduğu ve enflasyon sürekliliğinin azalan bir seyir izlediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The speed and stability of the response to the shocks by policy practitioners affect the confidence of the markets. Inflation persistence is a coefficient that shows how quickly the the inflation value will return to the long-term average value after a shock occurred in the inflation series. The lower this value, the faster the return to the long-term average value of inflation. In this study, monthly CPI inflation data covering the period 1982-2017, annual CPI inflation data covering the period 1940-2017, annual GDP deflator data for the period 1925-2017, annual GNP deflator data covering the period 1925-2006 and the monthly PPI inflation data covering the period 1982-2017 for Turkish economy were analyzed by the univariate approach. When the results are examined, there are generally two breaks in the inflation series and it is understood that there is a downword trend in inflation persistence.