İsmail Akçura Koleksiyonu'ndan bir grup Lydia sikkesi
A group of Lydian coins from the İsmail Akçura Collection
- Tez No: 564403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SEVİL AKAR TANRIVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın konusunu İsmail Akçura Koleksiyonu'ndaki (Manisa) Lydia şehir sikkeleri oluşturmaktadır. 1992 yılından itibaren oluşturulmaya başlanan sikke koleksiyonunda bugün, aralarında insanoğlunun üretmiş olduğu ilk sikkeler ile nadir örneklerin de bulunduğu, Yunan, Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait toplam 489 adet sikke bulunmaktadır. Tamamı satın alma yoluyla koleksiyona dahil edilen ve bugüne kadar herhangi bir yayının yapılmadığı koleksiyon sikkelerinden yalnızca Lydia Krallığı ile Sardeis, Saittai, Magnesia ad Sipylum, Philadelphia, Tripolis, Bagis, Thyateira, Silandos ve Iulia Gordos şehirlerine ait toplam 37 adet sikke incelenmiş; geri kalan sikkeler ise bu çalışmanın dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is a group of Lydian coins from Ismail Akçura Collection. The Ismail Akçura collection (Manisa), which started in 1992, has 489 coins of Greek, Roman, Byzantine and Islamic era as well as some rare samples of the first coins ever minted by mankind. The coins of this collection is all acquired through purchase and has never been published. Only 37 coins of Lydian Kingdom and cities such as Sardeis, Saittai, Magnesia ad Sipylum, Philadelphia, Tripolis, Bagis, Thyateria, Silandos and Julia Gordos have been studied, the rest is left out of the scope of this study.