Frankfurt okulunda araçsal akıl
Instrumental reason of Frankfurt school
  1. Tez No: 564409
  2. Yazar: NURİ DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ATAAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Frankfurt Okulu genel bilinen adıyla Eleştirel Teori 1923 yılında resmen Frankfurt Üniversitesine bağlı bir enstitü olarak kurulmuştur. 1924'de fiili olarak akademik yaşamına başlamış olup gerçek hüviyetini 1930'lı yıllarda Max Horkheimer'ın enstitü müdürü olduktan sonra kazanmıştır. Bu okulun amacı modernist bir tez olan ilerlemecilik düşüncesinin yanlışlığı ve yine buna bağlı bir şekilde gelişmiş olan akıl kavramının nasıl sonuçlar verdiğine ışık tutmak olmuştur. Okul akıl düşüncesini Antik Yunandan başlatarak çağdaş döneme kadar getirmiş olup savaşlarla onca insanın ölümünden de dolaylı olarak kendi yaratıkları araçsal aklı sorumlu tutmuşlardır. Çalışmada okul üyelerinin düşünsel pozisyon ve yol haritaları dikkate alınarak tekrar bir değerlendirme yapılmış olup ortaya atılan düşüncelerin anlam kökenleri hakkında okumalara tabi tutulmuştur. Birinci bölümde akıl düşüncesi Antik Yunandan başlayarak incelenmiş zamansal çizgiye dikkat ederek sırayla okul düşüncesini etkileyen düşünürler araçsal akıl merkezinde açıklanmıştır. İkinci bölüm Frankfurt Okulu'nun araçsal akıl düşüncesinin altında yatan nedenleri bulabilmek adına onun tarihine göz gezdirerek teorilerinin tamamını yine araçsal akla değinecek şekilde açıklanmıştır. Üçüncü bölüm çalışmanın esasını oluşturan bölüm olmaktadır. Adorno, Horkheimer, Marcuse ve Habermas gibi filozofların akıl hakkında düşüncelerine yer verilip çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 1923, the Frankfurt School was generally founded as an institute of the University of Frankfurt. He started his academic life in 1924 and gained his real identity after becoming Max Horkheimer's director of the institute in the 1930s. The aim of this school was to shed light on how a modernist thesis, the misconception of progressive thinking, and the concept of reasoned mind, which developed in a way, gave results. The school has brought the idea of mind from Antique Greek to the modern period, and indirectly has kept their creatures responsible for the deaths of many people by means of wars. In the study, a re-evaluation was made by taking into consideration the intellectual position and road maps of the school members and the subject was read about the meaning origins of the thoughts. In the first part, the minds of minds are explained in the instrumental mind center by taking into consideration the temporal line which has been studied starting from Ancient Greek. The second part of the Frankfurt School to explain the underlying reasons for instrumental reasoning in the history of his theories to find out the whole of the theories are explained in a way to touch the instrumental mind again. The third chapter is the main part of the study. The philosophers such as Adorno, Horkheimer, Marcuse and Habermas have thought about the mind and ended the study.