Sınıf öğretmenlerinin mesleki değerlerinin açıklanmasında öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumlarının rolü
The role of the attitudes of the primary school teachers related to the teaching profession in explaining their professional values
  1. Tez No: 564408
  2. Yazar: SİNAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BELDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sınıf öğretmenlerinin mesleki değerlerinin açıklanmasında öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumlarının rolünü ortaya koymaktır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Rize ili merkez ilçede yer alan ilkokullardaki sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma, toplam 221 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğretmen Mesleki Değerler Ölçeği”,“Öğretmenlik Mesleği Tutum Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonunda; sınıf öğretmenlerinin kendilerini mesleki değerler konusunda yeterli düzeyde gördükleri, kendilerini en yeterli gördükleri mesleki değerin farklılıklara saygı duyma, en yetersiz gördükleri mesleki değerin ise kişisel ve toplumsal sorumluluk olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin mesleki değerlere sahip olma düzeyleri mezuniyet durumu, çalıştığı okuldaki hizmet süresi, okutulan sınıf değişkenleri açısından anlamlı farklılıklara ulaşılmadığı; yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk durumu, mezun olunan fakülte, hizmet süresi, özel ilgi alanı (hobiler), okumayı tercih ettiği kitap türü ve değerler eğitimi ile ilgili hizmet içi eğitim alma durumu değişkenleri açısından ise anlamlı farklılıklara ulaşıldığı, mesleki değerler ile öğretmenlik mesleğine ilişkin tutum arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu, öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumun mesleki değerleri yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the role of attitudes of the teachers towards teaching profession in explaining their professional values. The study group of the research, which was designed in the relational survey model, is composed of the classroom teachers in the primary schools in the central district of Rize in the academic year of 2018-2019. The research was carried out with 221 classroom teachers. Teacher Professional Values Scale, Teaching Profession Attitude Scale and Personal Information Form were used as data collection tools. At the end of the research the following results are obtained, it is found that the classroom teachers considered themselves to be sufficient in terms of professional values. The professional value that the classroom teachers consider themselves to be most qualified is respecting the differences and the professional value they see as inadequate is personal and social responsibility. Significant differences are not reached in the level of occupational values of the primary school teachers in terms of graduation status, duration of service in the school they work, and the class variables they work with. Significant differences are found in the level of occupational values of the classroom teachers in terms of age, gender, marital status, child status, graduated faculty, service period, special field of interest (hobbies), the type of book they prefer to read, in-service training activities. There is a moderately positive relationship between professional values and attitudes towards teaching profession. It is concluded that attitude towards teaching profession is predictive of professional values.