Sağlıklı ve akut geri dönüşümsüz pulpitis tanısı konmuş dişlerin pulpa doku ve DOS örneklerinde NKA, SP, IL-8 ve MMP-8 değişimlerinin karşılaştırılması
Comparison of NKA, SP, IL-8 and MMP-8 changes in pulp tissue and DOS samples of healthy and acute irreversible pulpitis-diagnosed teeth
- Tez No: 564414
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde endodontik diagnoz klinik semptomlar, pulpa testleri ve periapikal radyografiler ile konulmaktadır. Bu yöntemler faydalı olsa da kendi limitasyonları bulunmakta, dahası klinik bulgular ile pulpanın histolojik durumu her zaman korelasyon göstermemektedir. Hastanın subjektif yanıtları ve geleneksel pulpa testlerinin ötesine geçmek için araştırmalar başlamış, günümüze kadar çeşitli diş dokularında pek çok medyatörün enflamasyonla artışına bakılan çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı ve akut geri dönüşümsüz pulpitis tanısı konmuş dişlerin pulpal doku örnekleri ve DOS örneklerinde NKA, SP, IL-8 ve MMP-8 düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığının değerlendirilmesidir. Sağlıklı ve geri dönüşümsüz akut pulpitis tanısı konmuş dişlerden kontralateralindeki dişlerden pulpa ve DOS örnekleri alındıktan sonra örneklerde NKA, SP, IL-8 ve MMP-8 düzeyleri ELİSA testi ile ölçülmüştür. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 for Windows (SPSS Inc, Chicago, IL) bilgisayar programı ile gerçekleştirilmiştir. Parametrik veriler için bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), non-parametrik veriler için Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. 1. DOS ve 1 hafta sonra alınan 2. DOS örneklerinin karşılaştırılmasında bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. Son olarak Pearson koelasyon analizi kullanılarak sağlıklı ve geri dönüşümsüz pulpitisli dişlerin pulpa doku ve DOS örneklerinde moleküler belirteçlerdeki değişimin korelasyonuna bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, endodontic diagnosis is made by clinical symptoms, pulp tests and periapical radiographs. Although these methods are useful, they have their own limitations and moreover, the clinical findings do not always correlate with the histological status of the pulp. Investigations have begun to go beyond the patient's subjective responses and traditional pulp tests, and to date, studies have been conducted to investigate the increase of many mediators with inflammation in various dental tissues. The aim of this study was to evaluate whether there was a significant difference between NKA, SP, IL-8 and MMP-8 levels in pulpal tissue samples and DOS samples of healthy and acute irreversible pulpitis. NKA, SP, IL-8 and MMP-8 levels were measured by ELISA test after pulp and DOS samples were obtained from irreversible acute pulpitis-diagnosed teeth and contralateral healthy teeth. Statistical analysis was performed using SPSS 15.0 for Windows (SPSS Inc., Chicago, IL). Independent sample t test and one way analysis of variance (ANOVA) were used for parametric data and Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used for non-parametric data. In the comparison of the 1st DOS and the 2nd DOS samples taken after 1 week, dependent sample t test was used. Finally, Pearson correlation analysis was used to determine the correlation between the change in molecular markers in pulp tissue and DOS samples of healthy and irreversible pulpitis-diagnosed teeth.