Plastik malzemelerden üretilen ve insan vücudu ile etkileşimde bulunan bazı tıbbi cihaz numunelerinde eser element tayinleri
Determination of trace elements in some medicinal device samples produced from plastic materials and interacting with human body
- Tez No: 564413
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde, tıbbi cihaz ürünlerine yönelik analiz parametrelerini öngören standart ve farmakope monografları ürün çeşitliliğindeki artış hızına yetişememekte ve bazı tıbbi cihaz ya da tıbbi cihazların yapıldığı materyallere yönelik deney metotları bu referans kaynaklarda kısıtlı şekilde yer almaktadır. Tıbbi cihaz sınıfındaki ürünlerin yapımında kullanılan malzemelerden biri de polimer malzemelerdir. Bu nedenle özellikle hasta ile doğrudan veya dolaylı etkileşim içerinde bulunan tıbbı cihazların ve polimerik malzemelerin kimyasal kontrollerinin yapılması önem arz etmektedir. Bu çalışmada tıbbi cihaz sınıfında bulunan ve sıklıkla kullanılan polimer cerrahi ipliklerin içerisindeki bazı metal türlerinin tayinlerine yönelik olarak yöntem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla vücut içerisinde emilebilen özellikteki polidioksanon, poliglikolik asit ve emilemeyen özellikteki polipropilen cerrahi ipliklerden salınabilen metal içeriklerine yönelik olarak yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada polimer endüstrisinde renklendirme, katalizör ve stabilizatör olarak kullanılabilen Pb, Zn, Al, Cu, Ni, Cr elementlerinin analizleri elektrotermal atomik absorpsiyon spektrometresi (ETAAS) ile tayin edilmiştir. Yöntemde bu metal türlerinin salınması üzerine sıcaklık, pH ve süre gibi parametrelerin etkisi de ayrıca irdelenmiştir. Ayrıca cerrahi ipliklerdeki toplam metal içeriklerini belirlemek amacıyla mikrodalga asidik yakma yaklaşımı ile polimer malzeme tamamen çözülerek Pb, Zn, Al, Cu, Ni, Cr tayinleri ETAAS gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, standard and pharmacopeia monographs, which provide the analysis parameters for medical device products, cannot reach the rate of increase in product variety and test methods for materials in which some medical devices or medical devices are made are limited in these reference sources. One of the materials used in the construction of products in the medical device class is the polymer materials. Therefore, it is important to carry out chemical controls of the polymeric materials of medical devices which are in direct or indirect interaction with the patient. In this study, it is aimed to develop a method for the determination of some types of metal in the medical device class and frequently used polymer surgical sutures. For this purpose, it is aimed to develop a method for the content of metal which can be absorbed from the polydicanoic acid, polyglycolic acid and polypropylene non-absorbable polypropylene surgical sutures.In the study, determination of Pb, Zn, Al, Cu, Ni, Cr elements which can be used as coloring, catalyst and stabilizer in polymer industry were determined by electrothermal atomic absorption spectrometer (ETAAS). The effect of the temperature, pH and duration on the release of these metal species were also investigated. In addition, Pb, Zn, Al, Cu, Ni, Cr determinations were performed by ETAAS in order to determine the total metal contents of surgical sutures in completely dissolved the polymer material by microwave acidic combustion approach.