Fosfor katkılı asfalt üstyapıların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical properties of asphalt superstructure with phosphorus additive
- Tez No: 564428
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Karayollarında gece yaşanan en önemli sorunlardan birisi yolların yeterince aydınlatılmamış olmasıdır. Bu durum trafik güvenliğini tehlikeye atarak trafik kazalarına davetiye çıkarmaktadır. Tez çalışması kapsamında doğal parlama özelliği olan Ultra Viyole (UV) ışık altında parlama yapabilen fosfor malzemesi yolların görünürlüğünü artırmak amacıyla kullanılmıştır. Fosfor malzemesi filler olarak karışımda fillerin ağırlıkça %25, %50, %75 ve %100 oranlarında olacak şekilde kullanılmıştır. Çalışmada, belirlenen yüzdelerde karışımlar hazırlanmış ve optimum bitüm oranları belirlenmiştir. Optimum bitüm oranlarının fosfor yüzdesi artıkça azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca tüm fosfor içeriklerinde hazırlanan karışımların optimum bitüm oranları referans numuneden daha az bulunmuştur. Daha sonra karışımların dayanım ve nem hassasiyetlerini belirlemek için Modifiye Lottman deneyi yapılmıştır. Deney sonucuna göre %25 fosforlu numunenin dolaylı çekme mukavemeti değeri diğer numunelere kıyasla referans numuneden daha yüksek değerde bulunmuştur. Nem hassasiyetini belirlemede kullanılan TSR oranı ise %50 fosfor içerikli numune için en yüksek değerde bulunmuştur. TSR oranı belirlendikten sonra nem hassasiyetinde de azalma olduğu görülmüştür. Daha sonra numunelerin karanlık odada UV ışık altında yüksek çözünürlüklü görüntüleri çekilerek görüntü analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre görünürlük değerleri referans numune ile kıyaslandığında %25, %50, %75, %100 fosfor oranlarında sırasıyla %200.4, %378.5, %538.1, %728.5 oranında artış gözlemlenmiştir. Görünürlük analizleri yapıldıktan sonra en iyi TSR oranını veren %50 fosfor içerikli numune seçilerek bu numune üzerinde Hamburg Tekerlek İzi deneyi gerçekleştirilmiştir. Çıkan sonuç referans numuneyle kıyaslandığında %50 fosforlu numunenin referans numuneden daha iyi tekerlek izi dayanımına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems at night on highways is that the roads are not sufficiently illuminated. This situation to danger for traffic safety and invites to traffic accidents. In the scope of thesis, phosphor material which can shine under ultra-violet (UV) light with its natural glare feature is used to increase the visibility of the roads. Phosphorus material is used as fillers in 25%, 50%, 75% and 100% by weight of filler in the mixture. In the study, mixtures were prepared at the determined percentages and optimum bitumen ratios were determined. It was observed that the optimum bitumen ratios decreased with the phosphorus percentage increased. Furthermore, optimum bitumen ratios of mixtures prepared in all phosphorus contents were less than reference sample. Then, the Modified Lottman test was performed to determine the resistance and moisture susceptibility of the mixtures. According to the test results, the indirect tensile strength value of the 25% phosphorous sample was higher than the reference sample compared to the other samples The TSR ratio used to determine the moisture sensitivity was found to be the highest for the sample containing 50% phosphorus. After determination of TSR ratio, it was observed that moisture sensitivity decreased. Then, High-resolution images of the samples were taken in dark room under UV light and image analysis were performed. According to the results of the analysis, the visibility values were increased by 25%, 50%, 75%, 100% phosphorus levels by 200.4%, 378.5%, 538.1%, 728.5%, respectively. After the visibility analysis, 50% phosphorus containing sample with the best TSR ratio was selected and the Hamburg Wheel Track test was performed on this sample. The result showed that the 50% phosphorous sample had better tracking strength than the reference sample.