Synthesis of doped fluoroperovskites and oxide ceramics as phosphors and their dosimetric characterization
Fosfor olarak katkılı floroperovskitlerin ve oksit seramiklerin sentezi ve dozimetrik karakterizasyonları
- Tez No: 703368
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YEĞİNGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmanın amacı, Termolüminesans (TL) ve Optiksel Uyarmalı Lüminesans (OSL) yöntemlerini kullanarak kişisel dozimetre, medikal dozimetre veya acil durum dozimetre olarak kullanılacak oksit tabanlı MgO ve ZnO, ve florür tabanlı perovskit bir malzeme olan KMgF3 malzemelerinin sentezlenmesi ve dozimetrik özelliklerinin geliştirilmesidir. Hedeflenen örnekler çöktürme, sol-gel veya çözelti yanma sentez yöntemleri kullanılarak sentezlendi. Üretilen malzemelerin kristalografisi X-ışını difraktometresi analizi ile incelenmiştir. Sentezlenen malzemelerin morfolojisi taramalı elektron mikroskopu ile gerçekleştirilmiştir. Diğer yandan örneklerin titreşim modlarını gözlemleyebilmek için FT-IR spektrofotometre kullanılmıştır. TL veya OSL sinyallerini iyileştirmek için örneklerin üretim sürecindeki kalsinasyon sıcaklık ve zaman parametreleri optimizasyonu yapıldıktan sonra TL ve OSL eğrileri ticari dozimetrelerle karşılaştırılmıştır. Spektroskopik özellikler Radyoluminesans ve Fotolüminesans analizleri ile incelenerek örneklerin emisyon bölgeleri tanımlandı. Örneklerin tekrar kullanılabilirlik, doz-yanıt, belirlenebilen minimum doz ve sinyal sönüm gibi temel dozimetrik özellikleri rapor edildi. Bütün örneklerin aktivasyon enerjileri ve frekans faktörleri gibi kinetik parametreleri CGCD, VHR, FGT, Tm-Tstop, izotermal sönüm gibi yöntemlerle bulundu ve birbirleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to synthesize oxide-based MgO and ZnO, and fluoride-based perovskite KMgF3 materials to be used as personal dosimeter, medical dosimeter or emergency dosimeter using thermoluminescence (TL) and optically stimulated luminescence (OSL) methods and to develop their dosimetric properties. These samples were synthesized using precipitation, sol-gel, or solution combustion synthesis methods. The crystallography of the newly synthesized samples was investigated by X-ray diffractometry analysis. The morphology and particle size analysis of the synthesized materials were carried out by Scanning Electron Microscopy. On the other hand, FT-IR Spectrophotometer was used to observe the vibrational modes of the samples. TL and OSL curves were compared with commercial dosimeters after optimization of variable parameters during calcination process in the production process of the samples to improve TL or OSL signals. Spectroscopic properties were examined with radioluminescence and photoluminescence analyzes to define the emission range of the samples. Basic dosimetric properties of the samples such as reusability, dose-response, minimum detectable dose and fading were reported. Kinetic parameters such as activation energies and frequency factors were calculated using different methods such as CGCD, VHR, FGT, Tm-Tstop, isothermal annealing and compared with each other.