Coriolus versicolor katkılı modifiye biyokömür üretimi ve adsorpsiyon ile fosfor geri kazanımı
Coriolus versicolor added modified biochar production and phosphorus recovery by adsorption
- Tez No: 731262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE ÜMMÜ DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada bir tarımsal atık olan pamuk saplarından mikrobiyal biyokömür oluşturulması ve sonrasında oluşturulan biyokömür ile fosfor geri kazanımı çalışması yürütülmüştür. Üretilen biyokömür karbon bazlı bir malzeme olarak nitelendirmekte ve hem atıksulardan fosfor ve azot gibi nütrientlerin geri kazanılmasında önemli bir yeri vardır. Mikrobiyal biyokömür üretimi için Coriolus versicolor beyaz çürükçül mantarı ve önişlemden geçirilmiş pamuk sapları ve Fe ile pre modifikasyon, Mg ile post modifikasyonlar yapılmıştır. Elde edilen biyokömürler CVPSFe sadece Fe pre modifikasyonu olan biyokömürü tanımak için CVPSFeMg ise hem pre modifikasyon Fe ve post modifikasyon Mg için kullanılmıştır. Elde edilen biyokömürler SEM, FT-IR analizleri karakterize edilmiştir. Fosfor adsorpsiyon çalışmalarında Box-Behnken İstatiksel metodu kullanılmış ve fosforu verimli bir şekilde tuttuğu belirlenmiştir. Aynı zamanda adsorpsiyon çalışmalarında Langmuir ve Freundlich izotermlerinin ikisine ve 1. Derece kinetik modele uygunluğu belirlenmiştir. Bu çalışmada CVPSFe ve CVPSFeMg'nun adsorpsiyon kapasitesi sırasıyla 13 mg/g ve 29 mg/g; fosfor geri kazanım oranı ise sırasıyla % 25,26 ve % 76,14 'dır. Mikrobiyal böyokömürler iyi bir adsorpsiyon performansı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, microbial biochar formation from cotton stalks, which is an agricultural waste, and phosphorus recovery with the generated biochar was carried out. The produced biochar is characterized as a carbon-based material and has an important place in the recovery of nutrients such as phosphorus and nitrogen from wastewater. For microbial biochar production, Coriolus versicolor white rot fungus, pre-treated cotton stalks, pre-modification with Fe and post modifications with Mg were made. Obtained biochars CVPSFe were used to recognize only Fe pre-modification biochar, while CVPSFeMg was used for both pre-modification Fe and post-modification Mg. The obtained biochars were characterized by SEM, FT-IR analysis. Box-Behnken Statistical method was used in phosphorus adsorption studies and it was determined that it adsorbed phosphorus efficiently. At the same time, the compatibility of both Langmuir and Freundlich isotherms and the 1st order kinetic model were determined in adsorption studies. In this study, the adsorption capacity of CVPSFe and CVPSFeMg is 13 mg/g and 29 mg/g; phosphorous recovery of CVPSFe and CVPSFeMg is % 25.26 ve % 76.14, respectively. Microbial biochars show good adsorption performance