Blok Zinciri Mimarisinin Nesnelerin İnternetinde Kullanımı ve Performans Analizi
The use of blockchain architecture to the internet of things and performance analysis
  1. Tez No: 564528
  2. Yazar: CİHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz koşullarında Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojileri insanlığın fayda ve refahı için kullanılmaktadırlar. İnsan faktörünün söz konusu olması nedeniyle veri güvenliği ve gizliliği de bir o kadar önem kazanmıştır. Bunun yanı sıra bu tür teknolojik işlemlerde, verinin elde edilmesindeki hız ve enerji tasarrufu gibi konular da öncelikli hale gelmişlerdir. IoT teknolojisinin mimari yapısı gereği, güvenlik mekanizmaları, istenilen veri güvenliği kıstaslarını yakalayamamışlardır. Bu sebeple, bu alanda birçok çalışma halen sürdürülmekte ve belirli bir güvenlik standardı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu sebepler nedeniyle; Nesnelerin İnternetinden elde edilen verilerin kimlik doğrulaması yapılmış olup; IoT yapısında enerji tasarrufu ve tek bir kriptografik yapıda toplanması adına çalışma gerçekleştirilmiştir. Gömülü bir sistem üzerine entegrasyonu sağlanmış cihazlar ve çeşitli algılayıcılar vasıtasıyla bir IoT sistemi oluşturulmuştur. Nesnelerin İnterneti (IoT) yapısını kurarken oluşturulan düğümlerde, veriler Blok Zinciri veri yapısı ile iletilmiştir. Blok Zinciri teknolojisinin nasıl kullanılabileceğine karşı fikirler geliştirilmiş ve literatüre bu yönlü bir çalışma ile destek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, Internet of Things (IoT) technologies are used for the benefit and prosperity of humanity. Because of the human factor, data security and confidentiality are also important. In addition, in such technological processes, issues such as speed and energy savings in obtaining data are prioritized. Due to the architectural structure of IoT technology, security mechanisms have not been able to achieve the required data security criteria. For this reason, many studies are being carried out in this area and a certain safety standard is tried to be established. Due to these reasons, data obtained from the Internet of objects, to authenticate, to save energy in the IoT structure, and to collect all of these situations in a single cryptographic structure. First, an IoT system was established by means of devices integrated into an embedded system and various sensors. The data obtained from the IoT devices, transferred by Blockchain data structure. Ideas, developed against the use of Blockchain technology for emerging problems and solutions. Ultimately, this study will make a versatile and a sophisticated contribution to the literature.