Blockchain in smart cities
- Tez No: 729072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Blockchain teknolojisi, uzun süredir Nesnelerin İnterneti ile bağlantılı. IoT uygulamalarının büyük ölçekte uygulanmasını engelleyen birçok konu var. Birden fazla kaynaktan yapılan anketler ve araştırmalar, güvenlik tehditlerinin ve veri gizliliğinin hala birincil endişeler olduğunu ortaya koyuyor. Bu problemler iyi bilinmektedir ve bilişim sektöründe bu problemler için çözümler mevcuttur. Bununla birlikte, geleneksel BT güvenlik çözümleri, cihaz türlerinden çok sayıda cihaza kadar çeşitli nedenlerle IoT'ye uygulanamaz. Ne yazık ki, diğer endüstrilerde olduğu gibi, IoT alanında da güvenlik genellikle göz ardı edilir ve kaynakların çoğu uygulama geliştirme ve cihaz donanımına tahsis edilir. Bu nedenle bu engelleyicileri aşmak için gümüş kurşun arayışları bir süredir devam ediyor. Bitcoin öne çıktıktan sonra, insanlar altta yatan dağıtık defter (blockchain) teknolojisinin potansiyelini fark etmeye başladılar ve bunu gerçek bir yenilik olarak gördüler. Blockchain teknolojisi, bir kripto para birimini içeren eşler arası bir dijital ödeme sistemini kolaylaştırmak yerine, cihaz kimliği, güvenli veri aktarımı ve değişmez veri depolama sağlayan bir mekanizma olarak görülüyor. Tüm bu özellikler, herhangi bir merkezi otorite olmadan ve denetlenebilir kriptografik kanıtlarla tamamen şeffaf bir sistem olmadan uygulanabilir. Bu araştırma tezi yoluyla amacımız, blockchain teknolojisini derinlemesine anlamak ve Ethereum, Bitcoin ve Litecoin dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılan bazı blockchain çerçevelerini incelemektir. Bu çerçevelerin her biri tarafından sunulan ayrıcalıklı özellikleri daha fazla inceleyeceğiz ve hedef kullanım durumlarını tanımlayacağız. Her bir çerçeve hakkında araştırma yaparken, yerel ağda bir blok zinciri, yani özel blok zinciri dağıtmayı ve çeşitli işletim sistemlerinde çalışan farklı cihazlardan üzerinde çalışmayı planlıyoruz. Her dağıtımda, farklı düğüm türlerini çalıştırmak için işlevsel sorunları ve karşılaştırmalı sistem gereksinimlerini gözlemleyeceğiz. Ayrıca, her çerçevede yer alan farklı algoritmaları inceleyeceğiz, bunları birbirleriyle karşılaştıracak ve IoT için uygunluklarını türeteceğiz. Sonuç olarak amacımız, IoT ekosistemi için en uygun blok zinciri mimarisini belirlemektir. Araştırılan mimarilerin üst düzey bir karşılaştırması sağlanacak, böylece yöneticiler ve geliştiriciler, gereksinimlere bağlı olarak uygulamaları veya kullanım durumları için uygun bir çerçeveye hızla karar verebilirler. Her mimari için, o mimarinin gerçek dünyada kullanımı hakkında bir fikir edinmek için bir dizi örnek kullanım durumu ve devam eden araştırmalar tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology has been linked with Internet of Things for a long time now. There are many issues that are hinder the implementation of IoT applications at a large scale. Surveys and studies from multiple sources reveal that security threats and data privacy are still the primary concerns. These problems are well known, and solutions exist for these problems in the IT industry. However, traditional IT security solutions cannot be applied to IoT for various reasons spanning from type of devices to sheer volume of devices. Unfortunately, like in any other industry, security is often disregarded in the IoT domain as well, and most of the resources are allocated to application development and device hardware. So, the search for a silver bullet to overcome these inhibitors has been going on for a while. After Bitcoin became prominent, people started to realize the potential of the underlying distributed ledger (blockchain) technology and considered it as a true innovation. Rather than facilitating a peer-to-peer digital payment system involving a cryptocurrency, the blockchain technology is viewed as a mechanism that provides device identity, secure data transfer, and immutable data storage. All these features can be implemented without any centralized authority and a completely transparent system with auditable cryptographic proofs. Our aim through this research thesis is to get a deep level understanding of the blockchain technology and study some of the widely used blockchain frameworks including Ethereum, Bitcoin, and Litecoin. We will further examine the exclusive features offered by each of these frameworks and define their target use cases. While researching about each framework, we plan to deploy a blockchain in the local network i.e., private blockchain and operate on it from different devices running on various operating systems. In each deployment, we will observe the functional issues and benchmark system requirements for running different types of nodes. Also, we will study different algorithms involved in each framework, compare them with each other, and derive their suitability for IoT. Ultimately, our aim is to determine the most suitable blockchain architecture for the IoT ecosystem. A high-level comparison of the researched architectures will be provided so that managers and developers can quickly decide on a suitable framework for their application or use case depending upon the requirements. For each architecture, a set of sample use cases and on-going research will be discussed to get an idea of the usage of that architecture in the real world