Alzheimer hastalığının teşhisi için asetilkolin biyosensörünün hazırlanması
Preparation of acetylcholine biosensor for the diagnosis of alzheimer disease
- Tez No: 564541
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Asetilkolin, sinir ve kasların kesişme noktalarında, iç organların motor sistemlerinin lenf düğümlerinde ve merkezi sinir sisteminin çeşitli yerlerinde bulunan bir nörotransmiterdir. Beyindeki asetilkolinin azalması, Alzheimer hastalığına neden olur. Bu nedenle bu hastalık için önemli bir ajandır. Bu çalışmada, asetilkolin miktarının belirlenmesi için karbon nano Dot-(3-Aminopropil) trietoksisilan (CDs-APTES) modifiye edilmiş karbon pasta elektrot ile asetilkolin esteraz ve kolin oksidaz içeren bir enzimatik biyosensör sistemi hazırlanmıştır. Bu amaçla; asetilkolin esteraz ve kolin oksidaz enzimleri, glutaraldehit ile çapraz bağlanarak modifiye karbon pasta elektrodu üzerine immobilize edildi. Asetilkolinin tayini, enzimatik olarak üretilen H202'nin 0,4 V'da Ag / AgCl'ye karşı oksidasyonu ile gerçekleştirildi. Hazırlanan biyosensörün asetilkolin cevabına, sıcaklık, pH ve substrat derişiminin etkisi incelendi. Ayrıca optimum CDs-APTES miktarı, biyosensörün doğrusal çalışma aralığı ve girişim etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acetylcholine is a neurotransmitter which is located at the intersections of the nerve and muscles in the lymph nodes of the internal organs motor systems and in various parts of the central nervous system. Decrease of acetylcholine in brain causes Alzheimer's disease. That is why it is an important agent for this disease. In this study, a bienzymatic biosensor system with acetylcholine esterase and choline oxidase was prepared with carbon paste electrode modified with carbon nano Dot-(3-Aminopropyl) triethoxysilane (CDs-APTES) for determination of the amount of acetylcholine. Acetylcholine esterase and choline oxidase enzymes were immobilized onto modified carbon paste electrode by cross-linking with glutaraldehyde. Determination of acetylcholine was carried out by the oxidation of enzymatically produced H2O2 at 0.4 V vs. Ag/AgCl. The effect of temperature, pH and substrate concentration on the acetylcholine response of the prepared biosensor was investigated. In addition, the optimum CDs-APTES amount, the linear operating range of the biosensor and the interference effect were also investigated.