Remote opertaion, maintenance and diagnostic unit for rural exchanges
- Tez No: 56455
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜYAL ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
öz KIRSAL ALAN TELEFON SANTRALLAR! İÇİN UZAKTAN BAKIM VE İŞLETME SİSTEMİ Amiklioğlu, S. Sinan Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rüyal Ergül Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Canan Toker Eylül 1996, 132 sayfa. Bu tezde, Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından işletilmekte olan kırsal alan santrallarının uzaktan bakim ve işletme sisteminin gerçekleştirilmesi açıklanmıştır. Kırsal alanda kullanılan telefon santrallarının sayısındaki artış, kırsal şebekedeki arızalara müdahale süresini uzatmış, şebekenin servis kalitesinin azalmasına ve gelir kaybına yol açmıştır. İşletme ve bakımı manuel yerine bilgisayarlar aracılığı ile yürütecek merkezi bir sistem servis kalitesini ve teçhizatın verimli kullanımını geliştirmektedir. Sistem, merkezi bir birim ve bu birim tarafından kontrol edilen en az 100 uç birimden oluşmaktadır. Uç birim şebekeyi kontrol etmekte ve gerekli veriyi toplayarak merkeze iletmektedir. Merkezi birim uzaktan santrallara ulaşarak ücretlendirme bilgilerini almakta, test ve diğer işlemleri yapmaktadır. Sistem arıza ve bakım işlemlerini hızlandırmanın yanısıra servis kalitesini yükselterek kullanıcı şikayetlerini azaltmaktadır. Anahtar Sözcükler : Santral, RMS, CU, RU. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.02.07 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REMOTE OPERATION, MAINTENANCE AND DIAGNOSTIC UNIT FOR RURAL EXCHANGES Amiklioğlu, S. Sinan M.S., Electrical and Electronic Engineering Supervisor : Prof. Dr. Rüyal Ergül Co-Supervisor : Prof. Dr. Canan Toker September 1996, 132 pages. In this thesis work, the implementation of a Remote Management System for rural exchanges operated by Türk Telekomünikasyon A.Ş. is described. As the number of rural telephone exchanges increased, the time to troubleshoot any malfunction in the rural network became longer, resulting in low service quality and revenue loss. A centralized Remote Management System that performs operation and maintenance by computers rather than manually improves service quality and efficient Utilization of equipment. System consists of a central unit that serves at least 100 remote units. Remote Units monitor the network and transmit alarms and related data to central unit. Central unit accesses remotely the exchanges, performs diagnostic tests, collects call data and manipulates administrative tasks. The system accelerates troubleshooting and maintenance process, improves service quality and reduces user complaints. Keywords : Exchange, RMS, CU, RU. Science Code : 609.02.07 m