Türkiye'deki otomobil reklamlarında kullanılan yaratıcı stratejiler
The creative strategies used in automobile advertising in Turkey
- Tez No: 564581
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayınlanan otomobil reklamlarında kullanılan yaratıcı strateji, yapım formatları ve yapım tekniği uygulamaları incelenerek son dönemde televizyon reklamlarında kullanılan eğilimler belirlenmeye çalışılmıştır. Tanımlayıcı bir çalışma olan bu araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılarak reklamlarda kullanılan teknikler açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre seçilen markalar marka kimlik ve imajlarına göre farklı yöntemleri kullanmaktadırlar. Bunun en önemli sebeplerinden birisinin de markanın konumlandırılmak istenen konumu olduğu düşünülebilir. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların otomobil reklam sektörü açısından yol gösterici ve bilgilendirici olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, automobile television commercials in Turkey were examined, to discover the used creative strategies, formats in terms of construction and construction engineering applications. In this research, which is a descriptive study, it is tried to explain the techniques used in advertising by using content analysis method. According to the findings of the research, selected brands use different methods according to their brand identity and image. One of the most important reasons for this can be considered as the desired position of the brand. The findings of the research can be considered as guiding and informative in terms of automobile advertising sector and the literature.