Bist 100'de işlem gören enerji sektörü işletmeleri'nin finansal analiz oranları ile performans tespiti
Performance determinetion with financial analysis rates: Implementation of Bist100's energy
- Tez No: 564582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT TOLGA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sanayileşme ile beraber ülkelerin gelişmişlik düzeyi hakkında bilgi sahibi olmak için enerji sektörü dünyada ve Türkiye'de önemli bir yere gelmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de halka açık enerji sektörünün finansal analizde kullanılan oranları ve firma değeri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışma yapılırken, Bist100'de işlem gören halka açık enerji sektörü İşletmelerinden, Ak Enerji Üretim A.Ş., Aksa Enerji Üretim A.Ş., Aksu Enerji ve Ticaret A.Ş., Ayen Enerji A.Ş. ve Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.'nin 2012-2017 dönemine ait finansal tabloları kullanılarak analizler yapılmıştır. Günümüz itibariyle Firmaların asıl amacı firma değeri maksimizasyonu oluşturmaktır. Firma değeri; firmanın mevcut cari durumu, finansal pozisyonu, karlılığı, faaliyetleri gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Daha önce belirtildiği gibi çalışma, 2012-2017 yılları arasında Bist100'den Elde edilen 5 Enerji firmasına ait verileri kapsamaktadır. Çalışmada Likitide Oranlarından; Cari Oran, Asit Test Oranı, Nakit Oranı, Faaliyet Oranlarından; Alacak Devir Hızı Oranı, Varlık Devir Hızı Oranı, Borçların Devir Hızı Oranı, Maddi Duran Varlık Devir Hızı Oranı, Net Çalışma Sermayesi Devir Hızı Oranı, Öz Kaynak Devir Hızı Oranı, Finansal Yapı Oranlarından; Finansal Kaldıraç Oranı, Finansman Oranı, Kısa Vadeli Yabancı Kaynakların Yabancı Kaynaklara Oranı, ve Karlılık Oranlarından; Finansal Verimlilik Oranı, Varlıkların Karlılığı Oranı, Brüt Satış Karı Oranı, Faaliyet Karı Oranı ve Net Kar Marjı Oranı analiz edilip enerji sektörü firmalara üzerine tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy sector in order to have information about the level of development of the countries with industrialization has become an important place in the world and Turkey. In this study, the public relations between Turkey and used in the financial analysis of the energy sector and enterprise value ratio was examined. In this study, Ak Energy Generation Inc., Aksa Energy Generation Inc., Aksu Energy and Trade Inc., Ayen Energy A.S. and Zorlu Energy Electric A.S.'s financial statements for the period 2012-2017 have been analyzed. As of today, the main purpose of the firm is to create a firm value maximization. Firm value; The current current situation, financial position, profitability and activities of the company are affected by many factors. As mentioned earlier, the study includes data from 5 Energy companies obtained from Bist100 between the years 2012-2017. In the study, the ratio of liquidity; Current Ratio, Acid Test Rate, Cash Ratio, Operating Rates; Receivable Ratio Rate, Asset Turnover Rate, Debt Reversal Rate, Tangible Asset Ratio Rate, Net Working Capital Turnover Rate, Own Resource Turnover Rate, Financial Structure Rates; Financial Leverage Ratio, Financing Ratio, Short Term Liabilities to Foreign Resources, and Profitability Ratios; Financial Productivity Ratio, Profit Ratio of Assets, Gross Sales Profit Rate, Operating Profit Rate and Net Profit Margin Rate are analyzed and determinations are made on energy sector firms.