Ahmet Özhan'ın hayatı, eserleri ve Türk din musikisi icra geleneğindeki yeri
Ahmet Özhan's life, works and his status in thetradition of Turkish religious music performance
  1. Tez No: 564663
  2. Yazar: MURAT EROĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERBÜLEND ARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Ahmet Özhan'ın hayatı, eserleri ve Türk dinmûsikîsi icra geleneğindeki yeri”isimli bu çalışmada, kişisel iletişim yöntemiyle Ahmet Özhan'ın kendisinden ve yakın dostları ile çalışma arkadaşlarından bilgi alma yolu tercih edilmiştir. Yapılan mülakatlar mümkün olan ölçüde yazı diline aktarılmıştır ve Özhan'ın yapmış olduğu albümler, besteler ve bazı fotoğrafları da çalışmaya dâhil edilmiştir. Ahmet Özhan geleneksel meşk sisteminden ve tekke mûsikîsinden istifade etmiş olması sebebiyle hem Türk din mûsikîsi hem de klâsik Türk mûsikîsi icracılığında önemli bir yer teşkil etmektedir. Bugüne kadar yapmış olduğu besteleri, albümleri, konserleri, televizyon programları ve yetiştirdiği öğrenciler ile Türk mûsikîsinin geniş kitlelere ulaşmasında önemli bir yere sahip olan Ahmet Özhan, özellikle yorumculuğu ile bu alanda çalışma yapan birçok sanatkârada örnek teşkil etmektedir. Türk din mûsikîsi alanında birçok eserin gün yüzüne çıkmasına katkıda bulunarak, bu mûsikînin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol oynayan Özhan, ayrıca yurtdışında yapmış olduğu çalışmalarla da Türk mûsikîsialanında kültür elçiliği yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this paper, named“Ahmet Özhan's life, works and his status in the tradition of Turkish religious music performance”, it was preferred to retrieve cognisances from Ahmet Özhan himself, his close friends and colleagues, using the method of mutual dialog. The interviews were transferred into written language as possible and Özhan's albums, compositions and some photos were included in the work. Ahmet Özhan occupies an important position both in the performing of Classical Turkish Music and Turkish Religious Music, since he has benefited from traditional“meşk”and“tekke”music. With his compositions, albums, concerts, television programs and with the students he trained, Ahmet Özhan, has made an important contribution for Turkish Music to reach out a wide audience and he has been acting as an example for many artists who work in this field especially with his interpretation in singing performance.Having contributed to revelation of many pieces in Turkish Religious Music field, Özhan played an important role in transferring this Music to next generations and he also serves like a culture envoi for Turkish Music field with his works in foreign countries.