Teknolojinin iktisadi kalkınma üzerindeki etkisi: Türkiye ve seçili ülkeler üzerine karşılaştırmalı analiz
The impact of technology on economic development: Comparative analysis on Turkey and selected countries
- Tez No: 564664
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖMER ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İktisadi büyüme teorilerinin gelişimi incelendiğinde, özellikle içsel büyüme teorilerinde teknolojinin büyüme üzerindeki rolünün öne çıktığı dikkat çekmektedir. Teknolojinin ölçülmesinde ise farklı yaklaşımlar olup AR-GE harcamaları ve patent sayıları teknolojiye ilişkin başlıca göstergeler olarak değerlendirilmektedir. Teknolojinin iktisadi büyüme üzerindeki etkisinin Türkiye ve seçili ekonomiler için araştırılmasının hedeflendiği bu çalışmada, seçili ekonomiler altında Japonya ve Güney Kore analize dahil edilmekte, ülke seçiminde bu ülkelerin literatürde sıklıkla içsel büyüme teorileri bakımından incelenmekte olmaları ve çalışmada Türkiye'nin ilgili bu ekonomilere göre nispi yapısının değerlendirilmesinin hedeflenmiş olması önem taşımıştır. Bu hedef doğrultusunda çalışmada ARDL eşbütünleşme yaklaşımı kapsamında AR-GE harcamaları ve patent sayılarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri 1996-2016 dönemi için karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları üç ülkede de patent, AR-GE ve büyüme arasında uzun dönemli ilişkiyi teyit ederken önemli farklılaşmaya dikkat çekmektedir. Güney Kore için patent ve AR-GE'nin uzun dönem esnekliği pozitif bulunurken, Japonya'da patentin uzun dönemli etkisi reddedilememekte ve AR-GE anlamsız bulunmaktadır. Türkiye için ise AR-GE'nin büyüme üzerindeki uzun dönemli etkisi pozitif bulunmakta ve patent uzun dönem esneklik katsayısı için istatistiksel olarak anlamsız bulunmaktadır. Çalışmanın bulguları, Türkiye'de AR-GE'ye yönelik politikaların mevcut pozitif etkilerinin arttırılmasına ve patentlere ilişkin politikaların geliştirilmesinin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
When the development of economic growth theories is examined, it is noteworthy that the role of technology in growth comes to the fore especially in the theories of internal growth. R & D expenditures and patent numbers are considered as the main indicators of technology. The impact of technology on economic growth in Turkey and this study aimed to investigate for the economy selected, incorporated in Japan and South Korea analyzed under the economy is selected, the literature of this country, the country's election frequently in nature and work are examined in terms of endogenous growth theories to evaluate the relative structure according to these economies related to Turkey It is important to be targeted. In this study, the effects of R & D expenditures and patent numbers on economic growth were analyzed comparatively for the period 1996-2016 within the scope of ARDL cointegration approach. The findings of the study draw attention to significant differentiation while confirming the long-term relationship between patent, R & D and growth in all three countries. While the long-term flexibility of patents and R & D for South Korea is found to be positive, the long-term impact of the patent in Japan cannot be rejected and R & D is meaningless. The R & D to include Turkey in the long-term positive impact on growth, patents are not statistically significant for the long-term modulus of elasticity. The findings of the study, the R & D policy in Turkey for the improvement of existing positive effects and draws attention to the importance of developing policies related to patents.