Çocuk sahibi çalışan kadınların stres düzeylerinin tükenmişlik düzeyleri üzerine etkisi
The effects of working women with children on the burnout levels of stress
  1. Tez No: 564699
  2. Yazar: GÖKÇE DERİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kadınların iş yaşamlarında ve özel hayatlarında rollerinin sürekli olarak değişmesi ve sorumluluklarının artması kadın çalışanların stres ve tükenmişlik gibi olumsuz durumlarla karşılaşmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Kadın rollerindeki çeşitlilik nedeniyle ortaya çıkan stres ve tükenmişlik, kadınların sorumluluklarının fazla olmasından kaynaklandığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Kadın çalışanlar, hem ev içindeki sorumluluklar hem de iş hayatındaki sorumluluklar arasında sıkışıp kalmakta ve yaşamış oldukları stres, belli bir süre sonra tükenmişlik yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu durum çocuğu olan kadınlarda daha olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu çerçevede çocuğu olan çalışan kadınların yaşamış oldukları stresin, tükenmişlik düzeylerine olası etkisini belirlemek amacıyla Karabük ili ve bağlı ilçelerinde bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda kadınların stres ve tükenmişlik düzeylerinin demografik özellikleri açısından farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma hipotezlerinin testi için yapılan analizlerde ise stresin, kadınların tükenmişlik düzeylerini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The continuous change in women's roles in their business and private lives and their increasing responsibilities make it inevitable for women employees to face negative situations such as stress and burnout. Stress and burnout due to the diversity in female roles reveal that women are responsible for their responsibilities. Female employees are stuck between both responsibilities in the home and responsibilities in business life, and the stress they have experienced may cause them to experience burnout after a while. This situation may have more negative consequences for women with children. In this context, a field study was carried out in Karabük provinces and affiliated districs in order to determine the possible effects of stress on burnout levels of working women. As a result of analyzes, it was determined that the stress and burnout levels of women differ in terms of demographic characteristics. In the analysis of the research hypotheses, it was determined that the stress affected the burnout levels of women.