Taşınmazların teminat amaçlı inançlı işlemle devri
Transfer of immovables by fiducia
  1. Tez No: 564724
  2. Yazar: İBRAHİM OĞUZ BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAH ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Taşınmazların teminat amaçlı inançlı işlemle devri, ekonomik ve iktisadi olarak toplumun duyduğu ihtiyaçlar çerçevesinde doğmuş bir aynî teminat türüdür. Bu teminat türünün kanunda düzenlenmeyişi, doktrinde işlemin hukuki niteliği, uygulanacak hükümler, tarafların hak ve borçları, işlemin geçerliliği gibi birçok problemi beraberinde getirmiştir. Belirtilen sorunların çözümü bunlar üzerinde derinlemesine bir incelemeyi ve bunu yaparken bu alanda Yargıtay'ın vermiş olduğu kararları da göz önünde bulundurmayı gerektirmektedir. Bu çerçevede taşınmazları konu edinen inançlı işlemler yanlış belirtme zarar vermez (falsa demonstratio non noncet) ilkesi ışığında geçerli bir hukuki işlem olarak yerini alacak; muvazaa teşkil etmediği gibi kanuna karşı hile de oluşturmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The transfer of immovables by fiducia is a kind of collateral security which was first applied with economical needs of society. The non-providing of this type of collateral security has brought with many problems such as the legal nature of the transaction in doctrine, applicable law for transactions, the rights and obligations of the parties and validity of the transaction. The solution of these problems will require in-depth researching of these issues and regard is to be had to the decisions of the Court of Cassation on relevant issues. The transactions of immovables by fiducia shall be considered as a valid legal transaction in accordance with principle of“falsa demonstratio non nocet”,“a false description does not vitiate a document”and shall not constitute either collusion or fraud against law in the lights of the this principle.