2008-2018 yılları arasında yayımlanan okul öncesi şarkı dağarcığının incelenmesi
Exami̇nati̇on of pre-school song repertoi̇re publi̇shed between 2008-2018
  1. Tez No: 564736
  2. Yazar: SEVDA SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLÜN MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın problemi, 2008-2018 yılları arasında yayımlanan okul öncesi şarkı dağarcığının incelenerek, özelliklerinin neler olduğunun tespitinin yapılmasıdır. 2008-2018 yılları arasında yayımlanan, okul öncesi dönemi müzik eğitimi ile ilgili şarkılar, kitaplar ve araştırmalar, bu araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Ulaşılabilen eserler ise araştırma örneklemini oluşturmuştur. Tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. Okul öncesi dönem için yazılmış şarkı dağarcığına ilişkin kitap sayısına, kitapların künye bilgilerine, kitaplarının yıllara göre dağılımına, şarkılarının konu dağılımlarına, ses sınırlarının ve ölçü sayılarının yaşa uygunluk durumlarına, kullanılan ton dağılımlarına, okul öncesi dönem ile ilgili ses ve şarkı konulu tezlere ayrıca makalelerin bilgisine ulaşılmıştır. Verilerin toplanması aşamasında, lisansüstü tezler/sanatta yeterlilik çalışmaları için“YÖK Tez Merkezi Veri Tabanı ve TÜBES”, makaleler için“Ulakbim/DergiPark Tabanı”ve kitaplar için“Ulusal Toplu Katalog ve kitap evleri”, kütüphaneler araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, 2008-2018 yılları arasında okul öncesi dönem için yazılmış şarkı dağarcığına ilişkin yayınlanan 16 kitap ve 283 şarkı olduğu, en fazla baskı yapıldığı yılların 2009, 2011 ve 2015 olduğu, en az baskı yapılan yılların ise 2008 ve 2014 olduğu belirlenmiştir. Okul öncesi şarkı dağarcığı incelendiğinde en fazla işlenen ilk üç konu başlıklarının“Hayvanlar”,“Tekerleme, Oyun ve Hikâyeler”ve“Gökyüzü, Mevsimler, Uzay ve Ay”, en az işlenen konu başlıklarının ise 'Değerler', 'Müzik' ve 'Para' konuları olduğu tespit edilmiştir. İlgili literatürde yer alan bilgilere göre ses sınırlarının yaşa uygunluğu incelendiğinde, bazı kitaplarda okul öncesi dönem çocuğunun ses sınırlarına uygun olmayan şarkı sayısının, uygun olan şarkı sayısından daha fazla olduğu görüşmüştür. Şarkıların genel olarak ölçü sayılarının okul öncesi dönem çocuklarının yaşlarına uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Şarkıların tonlarına göre genel dağılımlarına bakıldığında, en fazla kullanılan tonlar/makamlar sırasıyla 'Do Majör', 'Re Minör' ve 'Fa Majör' olarak belirlenmiştir. En az kullanılan tonlar/makamlar ise sırasıyla 'La Majör', 'Sol Minör' ve 'Hüseyni' makamıdır. Okul Öncesi Müzik Eğitimi ile ilgili olarak 'ses' ve 'şarkı' konusunun işlendiği 5 tez ve 5 makale tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of this research is to determine the characteristics of song repertoire in preschool education between 2008-2018. The songs, books and researches about pre-school music education published between 2008-2018 constitute the universe of this research. The available works constitute the research sample. The research was organized in accordance with the survey model and the answers to the following questions were sought. Number of books related to song repertoire written for preschool period, information about books, distribution of books according to years, subject distributions of songs, age limits of vocal limits and measure numbers, tone distributions used; information on vocal and thesis about preschool period. In the data collection stage,“YÖK Thesis Center Database and TÜBES üstü for graduate theses / proficiency studies, ta Ulakbim / GazetePark Base”and“National Collective Catalog and book houses”and libraries for books were searched. As a result of the research, it was determined that there were 16 books and 283 songs published about the song repertoire written for preschool period between 2008 and 2018, the years of the most printing were 2009, 2011 and 2015 and the years of least printing were 2008 and 2014. When the pre-school song repertoire is examined, the top three topics covered are“Animals”,“Nursery Rhymes, Games and Stories”and“Sky, Seasons, Space and Moon”, while the least subject topics are 'Values', 'Music' and 'Money'. 'subjects. According to the information in the related literature, when the appropriateness of age to the vocal limits is examined, it is discussed in some books that the number of songs that do not comply with the vocal limits of preschool children is more than the number of songs that are suitable. It was concluded that the number of songs in general was appropriate for the age of preschool children. When the general distribution of the songs are examined, the most commonly used tones and makams are 'Do Major', 'Re Minor' and 'Fa Major'. The least used tones and makams are 'La Major', 'Sol Minor' and "Hüseyni' makam. There are 5 theses and 5 articles on 'vocal' and 'song' about Preschool Music Education.