Karar vermede çalışma belleği yükü görevlerinin üniversite öğrencileri üzerinde araştırılması
The investigation of working memory load on decision making: evidence from university students
- Tez No: 564815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ATALAY ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Iowa Kumar Görevi (IKG), gerçek hayattaki kayıp ve kazanımlara bağlı belirsizliklerin ölçümünü yaptığı düşünülen bir karar verme görevidir. IKG performansında çalışma belleğinin (ÇB) rolünü inceleyen çalışmaların farklı yöntemsel uygulamalarından ötürü literatürde tartışmalı sonuçlar mevcuttur. Bu çalışmanın temel amacı ise, çift görev paradigmasıyla IKG esnasında ÇB' ye yük bindiğinde karar verme davranışını ve katılımcıların görevdeki destelerin içeriğine dair farkındalıklarını incelemektir. Araştırmanın örneklemi 18-25 yaş arası 90 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılar işlem uzamı görevi ile ölçümlenen ÇB kapasitelerine ve cinsiyete göre farklı ÇB yükü koşullarına eşlenerek atanmışlardır. Üç farklı ÇB koşulu bulunmaktadır. (1) ÇB yükü yüksek grup, IKG esnasında 7 haneli sayı hatırlama görevini tamamlamıştır. (2) ÇB yükü düşük olan grup IKG esnasında 3 haneli sayı hatırlama görevine maruz kalmıştır. (3) Kontrol grubu ise herhangi bir manipülasyona maruz kalmadan klasik IKG' yi tamamlamıştır. IKG sonrasında ise, kağıt-kalem testi ile tüm katılımcıların destelerin içeriğine ilişkin farkındalıkları ölçülmüştür. Araştırmanın sonucunda, ÇB yükü yüksek ve düşük grubun belirsiz durumlar altında karar verme performansı kontrol grubuna nazaran daha düşük bulgulanmıştır. Bununla beraber, ÇB yükü yüksek ve düşük grubun farkındalıklarının kontrol grubuna göre daha az geliştiği görülmüştür. Şaşırtıcı şekilde, ÇB yükü düşük grubun ve yüksek grubun IKG performansı arasında anlamlı bir farklılığa ulaşılamamıştır. Bu bulgular, ÇB kaynaklarının yorulduğu her koşulda belirsiz durumlar altında karar vermenin etkilenebileceği yönünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Iowa gambling task (IKG) is a decision making task that measures uncertainty involves gains and losses in real life. There is controversial results about IKG performance on the role of working memory due to methodological differences. The main aim of this research is to investigate the effects on decison-making behavior through IKG when working memory was taxing by using dual task paradigm. Population of this research consists of 90 students whose ages are between 18-25. Participants were matched to different working memory load (WML) groups according to their gender and working memory capacity by maeasuring with operation span task. There are three different WML conditions. (1) In high WML condition, paticipants had to keep 7 random digits in their memory in the course of IKG. (2) In low WML condition, participants had to keep 3 random digits in their memory in the course of IKG. (3) Participants in control group had completed IKG without any manipulation. After IKG had been completed, all participants' awareness regarding decks have been assessed by paper-pencil test. As a result, decision-making behavior under uncertainty at low and high WML groups was poorer than control group. Besides, In high and low WML groups, awareness about decks was lower than control group. Suprisingly, there is no significant differences on IKG performance between low and high WML groups. These results indicate that when working memory processes were interrupted, decision making behavior under uncertainty was influenced .