Marka hakkına karşı işlenen suçlar ve yaptırımları
The crimes against trademark rights and their sanctions
- Tez No: 564827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sanayileşme sürecinden bu yana artan rekabet ortamı ticari hayattaki birçok pazarlama ve satış kuralını değiştirmiş, mal ve hizmet sağlayıcıları için piyasada fark yaratma ve çoğunluk tarafından tanınma arzusu ön plana çıkmıştır. Bu bağlamda, üretim sahipleri yönünden kendi sundukları mal ve hizmetlerin diğerlerinden ayırt edilmesi, dolayısıyla daha güçlü bir bilinirlik elde edilmesi amacıyla markalaşma süreci başlamıştır. Marka hakkı elde edilmesi, aynı zamanda bu hakkın etkin bir şekilde korunması ve güvence altına alınması ihtiyacını da ortaya çıkarmıştır. Süreç içerisinde özel hukuk bağlamında sağlanan ekonomik güvencelerin yetersiz kalması ve ihlallere karşı caydırıcılığın arttırılması için ceza hukuku yönünden de bir takım tedbirler alma yoluna gidilmiştir. Tez çalışmasında, markaların tarihsel süreçteki gelişimine değinilerek, marka hukukunun genel esasları, unsurları ve marka hakkına karşı gerçekleştirilen suç niteliğindeki eylemlerin (bundan böyle marka suçu olarak adlandırılacaktır) Ceza Hukuku yönünden tabi olacağı yaptırımlar incelenmiştir. Marka suçları, mevcut 6769 Sayılı Sınaî Mülkiyet Kanunu kapsamında incelemeye alınmış, Yüksek Mahkeme kararları ve içtihatların bu bağlamdaki değerlendirmelerine yer verilerek konunun tüm açılardan irdelenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the industrialization process, the competitive environment has changed many marketing and sales rules in commercial life, and the desire to make a difference in the market for goods and services providers and to be recognized by the majority has come to the fore. Meantime the acquisition of trademark rights, has revealed the need for effective protection and need for them to be secured. In order to reduce the economic security provided within the context of private law and to increase deterrence against violations, some measures were taken in terms of criminal law. In the thesis, the development of trademarks through history, the general principles of trademark law, elements and criminal acts against the rights of the trademark, which will be subject to criminal law sanctions are examined. Trademark crimes were investigated within the scope of existing Industrial Property Law No. 6769, and High Court decisions and the evaluations of the case were assessed in this context and the subject was tried to be examined in all aspects.