Markanın ceza normları ile korunması
Protection of the trademark with criminal norms
- Tez No: 728770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLGEN ASLAN DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Markanın ticari hayattaki önemi gün geçtikçe artarken hak sahipleri ve toplumun, markanın korunmasındaki menfaatleri de paralel olarak önemini artırmaktadır. Bu açıdan markanın korunmasında özel hukuk düzenlemelerinin yanında ceza hukukunun müdahalesi de gerekli hale gelmiştir. Tez çalışmamızda markanın korunmasında ceza normlarının yeri ve önemi ele alınmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde marka, unsurları işlevleri ve çeşitleri açısından incelenmiş; markanın ne olduğu, neyi ifade ettiği üzerinde durulmuş, marka hakkı ise kazanılması ve sınırları yönünden incelenmiştir. Markanın korunması ve markanın neye karşı korunacağı yani saldırı teşkil eden fiiller ele alınmıştır. Devamında markanın tescili üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde marka ceza hukuku açısından ele alınmış, markanın ceza normlarıyla korunmasının amacı, markaya ceza hukuku müdahalesine eleştiriler paylaşıldıktan sonra ekonomik suç teşkil etmesi anlamında marka değerlendirilmiştir. Son olarak marka suçları ele alınmış ve marka hakkına karşı işlenen suç tipleri; suçun unsurları, suçun özel görünüş şekilleri, soruşturma ve kovuşturma aşaması ve öngörülen yaptırımlar açısından incelenmiştir. Bu tez marka hukuku konusunda güncel mevzuat olan 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu baz alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the importance of the trade mark in commercial life is increasing day by day, the interests of rights holders and society in protecting the brand increase its importance in parallel. In this respect, the intervention of the criminal law has become necessary in add it into the private law regulations in the protection of the trademark. In our thesis, the place and importance of criminal norms in the protection of the trademark has been discussed. In the first part of our study, the trademark, the elements of the trademark are examined in terms of their functions and types; What the trademark is and what it means is emphasized, and the trademark right is examined in terms of its acquisition and limits. Protecting the trademark and what the trademark will be protected against, namely the acts that constitute an attack, are discussed. Afterwards the registration was emphasized. In the second part, the trademark is discussed in terms of criminal law, the purpose of protecting the trademark with penal norms, the criticisms of the criminal law intervention to the trademark are shared, and then the trademark is evaluated in terms of being an economic crime. Finally, trademark crimes are discussed and the types of crimes committed against trademark rights; by examining the elements of the crime, the special appearance of the crime, the investigation and prosecution phase and the foreseen sanctions. This thesis has been prepared on the basis of the Industrial Property Code No. 6769, which is the current legislation on trademark law.