Tarih araştırmalarına kaynak olarak Tarihten Sesler mecmuası
Journal of Historiical Sounds as a resource for hi̇stori̇cal research
- Tez No: 564853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİZ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
İskender Fahrettin Sertelli'nin kurucusu olduğu Tarihten Sesler Mecmuası 15 Ocak 1943 yılında yayın hayatına başlamıştır. Mecmua 1945 yılının mayıs ayına kadar toplan 25 sayı neşretmiştir. Gerek mecmua müessisi (kurucusu) İskender Fahrettin Sertelli'nin yaşamını yitirmesi gerek yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle mecmua 1945 yılında 25.sayı ile okurlarına veda etmiştir. Latin harflerin kabulünden sonra mecmua alanında ilklere girerek Latin harfleri ile yazılmış ilk popüler tarihi mecmua unvanını da almıştır. Mecmuanın bir diğer özelliği ise özel kişiler tarafından neşredilen ikinci mecmua olmasıdır. Farklı görüşleri, ilginç konuları ele alan yazar kadrosu ile okurun beğenisine sunulmuştur. Dönemin güncel konuları ele alındığı gibi tarihin her dönemine ait konular işlemiş olup kapsam bakımından zaman ve mekân ile ilgili herhangi bir sınırlamaya gidilmemiştir. Milli tarih bilinciyle bir araya gelmiş yazar kadrosuyla ismini tarihe verdiği önem ve yaptığı araştırmalardan almıştır. Tarihten Sesler mecmuasının yazıları ile ön plana çıkan yazarları mecmua kurucusu İskender Fahrettin Sertelli, M.Süleyman Çapanoğlu, Aziz Oğan olarak sıralayabiliriz. Ele alınan tarihi konular ise Türk tarihi ve tarihçilik, tarihe yardımcı ilimler, şehirlerin tarihçesi, tarihi karakterler, ansiklopedik bilgiler, tarihte ilgi uyandıran popüler olaylar yer almıştır. İnsanların sosyal yaşantıları, dönemin ekonomik özellikleri, tarihi zaferler, kültürel özellikler, dini yaşantılar, edebiyat, şiir, sanat, kahramanlık olayları konularının yanı sıra günümüzde bile sosyal bir sorun olarak ön plana çıkan çocuk istismarı gibi dönemin popüler konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Pounded by İskender Fahrettin Sertelli from the history of sounds 15 January 1943 (15.01.1943) begon publishing life mecmua has reached a total of 25 points by 1945 because of the economic difficulties and the death of Its founder (İskender Fahrettin Sertelli) the Mecmua was bid farewall to Its readers in 1945 with the 25th Issue after the adoption ot the latir letters the Mecmua has been the first in ıts field and It has been the first popular historical Mecmua written in latin letters. Another feature of Mecmua is that it is the second Mecmua published by private individuals. Mecmua is presented to the readers with ıts different views and interesting topics Mecmua, the current issues of the period have been discussed and the topics of each period of history have been covered go there has been no restriction on time and space in terms of scope there are the names of the writers who have joined together with the consciousness of national history and these are the names of founder of Mecmua Iskender Fahrettin Sertelli, M. Süleyman Çapanoğlu, Aziz Oğan.The historical topics discussed in this course are Turkish history and historiography, history-assisting sciences, history of cities historical character, encyclopedic knewledge, and popular topics In history Issues such as social life of people, economic cheracteristics of the period, historical glories culturel features religious aperiensces, literature,poetry and heroism as well as populer topics of child abuse were discussed.