Examination of online media technologies and behavior of a rights-based youth organizations who work in Turkey; A research on member or observer organizations in the youth organizations forum
Türkı̇ye'de hak temellı̇ çalışmalar yapan gençlı̇k örgütlerı̇nı̇n onlı̇ne teknolojı̇ ve medya davranışlarının incelenmesı̇: Gençlı̇k örgütlerı̇ forumu'na üye veya gözlemcı̇ örgütlerı̇ üzerı̇ne bı̇r araştırma
- Tez No: 564854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İVO OZAN FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Katılım pratikleri açısından önemli teknik avantajlar sunan internet ve sosyal medyanın, geleneksel medyayı kullanamayan hak savunucusu sivil örgütlenmelerin iletişim faaliyetleri için de alternatif bir iletişim kanalı yarattığı gözlemlenmektedir. Bu çalışma ile Gençlik Örgütleri Forumu'na üye veya gözlemci örgütlerin, gençlerle ve kamuoyu ile iletişim kurarken ve kaynak geliştirme faaliyetleri sırasında kullandıkları dijital araçlar ve teknolojik alt yapıları incelenmiştir. Araştırma kapsamında bilgi toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Anketi yaygınlaştırmadan önce 2 farklı pilot çalışma yapılmıştır ve bu pilot çalışmalardan ilkinde 12 ikincisinde ise 16 anket cevabı alınmıştır. Pilot çalışmalar sonrasında sorulara gelen cevaplar ve yorumlar incelenerek anket revize edilmiştir. Çalışma kapsamında örgütlerin teknolojik alt yapı kullanımın oldukça düşük olduğu görülmektedir. Bunun sebebinin bu konuda uzman çalışan olmamasının sonucu olduğu gözlemlenmektedir. Örgütler bu alanda uzman veya deneyimli gönüllülerden destek alarak teknolojik alt yapılarını güçlendirebilir ve sosyal medyayı daha etkili kullanabilir. Sivil toplum örgütlerinin sosyal medya ve teknoloji kullanımı konusunda güçlenmesi ve bu konuda farkındalıklarının artması gerekmektedir. Sosyal medya ve teknolojinin aktif kullanımı örgütlerin daha çok gönüllüye ulaşmasına destek olmakla birlikte örgütlerin proje ve kampanyalarını daha görünür ve etkili kılarak örgütlerin kaynak geliştirme stratejilerine destek olur.
Özet (Çeviri)
Internet and social media offering crucial technical advantages in terms of participation practices are observed to provide an alternative communication channel for non-governmental organizations that are not able to utilize the conventional media. This study will analyze the digital tools and technologic infrastructure which right-oriented youth organizations in Turkey while communicating with the young and the public, and fund-raising activities. A survey was utilized as the data collection method within the scope of this research. 2 pilot applications were conducted before the dissemination of the survey and 12 and 16 survey answers were received from the first and second survey, respectively; and the survey was revised after the comments were examined. As a result of the study, the organizations have been determined to use technological infrastructure to a limited extent; the reason of which was observed to be the absence of employees specialized in this matter. The organizations can reinforce their technological infrastructure and use social media more effectively by receiving support from specialized or experienced persons. Non-governmental organizations need to be strengthened in terms of technology use and raise awareness in this respect. Active use of social media helps non-governmental organizations reach more volunteers as well as supporting them in their fund-raising strategies by making them more visible and effective in their projects and campaigns.