Okul öncesi eğitime devam eden çocukların toplumsal cinsiyet algılarının resimlerle incelenmesi
The examination of sense of gender of children continuing preschool education through drawings
- Tez No: 564882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kadın veya erkek olduğumuz için toplumun bizden farklı beklentileri ve bize yükledikleri farklı roller vardır ve birçoğumuz bu cinsiyetçi kalıpları üzerimizde bir yük olarak görür ve baskı altında hissederiz. Çocukların cinsiyete özgü davranışlarının ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumlarından etkilendiği; birçok anne ve babanın farkında olmayarak kız ve erkek çocuklarının cinsiyet rolüne uygun özellikler kazanmaları beklentisinde oldukları bilinmektedir. Bu beklentiler ebeveynlerin çocuğa karşı olan davranışlarını etkilemektedir. Dolayısıyla okul öncesi dönemdeki çocukların toplumsal cinsiyet algılarında ailenin rolünü belirlemek gelecek için çok önemlidir. Çünkü çocuğun sosyalleşmesinin başladığı ilk ocak aile ocağıdır.. Resim çizmek, çocukların tutum ve duygularının anlaşılmasında kullanılan maliyeti düşük ve eğlenceli bir yöntemdir. Kolay bir anlatım aracı olması nedeniyle sınırlı sözcük bilgisine sahip bir çocuk için, kendisiyle dış dünya arasında iletişimi sağlayan bir araçtır (Artut 2002; Matthews 2003; Skybo, Ryan-Wengwe ve Su 2007; Yavuzer 2007; Yolcu 2004). İnan (2006), yaptığı çalışmada çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerinde resmi bir araç olarak kullanılabildiklerini ve çocuğu anlamada çocuk bu resimlerin önemli bir yeri olduğunu belirtmiştir. İçinde yaşadığı sosyal çevrenin, çocuğun üzerindeki etkilerinin ve davranış problemlerinin belirlenebilmesinde resmin araç olarak kullanılabileceği düşünülerek araştırmamızda, şehrimizde okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 6 yaş çocukların yaptıkları anne ve baba resimleri aracılığıyla toplumsal cinsiyet algısını ortaya çıkarmak ve toplumsal cinsiyet rollerini belirlemek, bu konuda teşhisler yapmak ve öneriler ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This society in which we are either female or male has different expectations from us and different roles it makes us wear and most of us sees these molds as a burden and feel under pressure.It is known that the children's gender specific behaviour is affected by the parents' way of bringing up and many of the parents unconsciously expect their children to have a manner fitting their role of gender. These expectations affects the parents' attitude towards their children. Therefore, it is extremely important for the future to define the parents' role in their preschool children. Because the first the place the child socializes in is the family.Drawing is a fun and cheap way of understanding the children's attitude and emotions. As it is an easy tool of expression, it's a mean of communication with the outside world for a child with limited knowledge of vocabulary. In the study that was made by İnan it's stated that the children can use drawing as a mean of expressing their thoughts and emotions and the drawings have an important place in understanding the children. Because of important place of the parents and the drawings in the world of children, and by thinking that the drawings can be used to determine the social environment the children's in and also the behaviour problems this work's intend is to bring the society's perception out through the parent themed drawings made by the six year olds studying in the preschool institution in the province of Manisa.