Ticari bankaların etkinliklerinin VZA ve Malmquist toplam faktör verimliliği endeksi ile incelenmesi
Investigation of the activities of commercial banks with definites and Malmquist TFP index
- Tez No: 564919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bankacılık sektörü her geçen yıl yüksek oranlarda büyüme ve gelişme kaydetmektedir. Sektördeki bu gelişmeler akademik çalışmalarda etkinlik, karlılık ve verimlilik başlıkları altında incelenmiştir. Türkiye'de bankacılık sektörünün, finansal sektör içindeki toplam payı % 87,2 düzeyindedir. Bankalar içinde de en büyük pay % 88 ile ticari bankalara aittir. Bunu sırasıyla % 6,65 pay ile kalkınma ve yatırım bankaları ve % 5,35 ile katılım bankaları takip etmektedir. Türk Bankacılık sektörünün genel seyrini ortaya koymak amacıyla sektörde faaliyet gösteren 23 ticari bankanın 2005-2018 veri dönemi esas alınarak sektörün etkinlik ve verimlilik düzeylerindeki değişim incelenmiştir. Bankaların etkinlik ve verimlilik analizi Veri Zarflama Metodu ve Malmquist TFV Endeksi yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca süper etkinlik modeli yardımı ile bankaların etkinliklerinin sıralamaları belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda ticari bankaların %61 (23 bankanıın 14'ü )'i teknik etkinlikte ilerleme kaydederken % 39 ( 23 bankanın 9'u )'unda ise gerileme olduğu tespit edilmiştir. Teknik etkinlik bazında yabancı sermayeli bankalar, kamu sermayeli ve özel sermayeli bankalara göre daha etkin çıkmıştır. Teknolojik etkinlikte kamu sermayeli bankaların yabancı sermayeli ve özel sermayeli bankalara göre geri planda kaldığı, toplam faktör verimliliği değişim endeksinin daha çok teknolojik değişimden etkilendiği ve yabancı sermayeli bankaların özel ve kamu sermayeli bankalara göre daha ilerde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector is experiencing high growth and development every year. These developments in the sector have been examined under the titles of efficiency, profitability and productivity in academic studies. The banking sector in Turkey, the total share of the financial sector is 87.2% level. The biggest share among banks belongs to commercial banks with 88%. This is followed by development and investment banks with a share of 6.65% and participation banks with a share of 5.35%. In order to present the general course of the Turkish banking sector, the changes in the efficiency and productivity levels of the 23 commercial banks operating in the sector were analyzed based on the data period of 2005-2018. Efficiency and productivity analysis of banks was performed by using Data Envelopment Method and Malmquist TFP Index methods. In addition, the ranking of the activities of the banks was determined with the help of the super efficiency model. As a result of the analysis, 61% of commercial banks (14 out of 23 banks) made progress in technical efficiency and 39% (9 out of 23 banks) declined. On the basis of technical efficiency, foreign capital banks were more effective than public and private banks. In the technological activity, it was determined that state-owned banks remained in the background compared to foreign and private banks, total factor productivity change index was mostly affected by technological change, and foreign banks were more advanced than private and public banks.