Sertifikasyon sürecinin R'WOT yaklaşımı ile analizi (Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Analysis of the certification process with approach (Kastamonu Forest Regional Directorate example)
  1. Tez No: 564928
  2. Yazar: ASLIHAN ŞİMGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN ENEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı sertifikasyon sürecinin Kastamonu Orman Bölge Müdürlüklerince sertifikasyon almış işletmelerin sürece yönelik“Üstünlükleri/Güçlü Yanları”,“Zayıflıkları”,“Fırsatları/Olanakları”ve“Tehditleri/Tehlikeleri ”ni SWOT ve R'WOT Analiz Yöntemleriyle ortaya koymaktır. Bu nedenle iki temel hedef benimsenmiştir. Bunlardan ilki orman ürünlerinin sertifikalandırma stratejilerinin Orman Bölge Müdürlüğü ölçeğinde katılımcı yaklaşımla belirlenmesi ve önceliklendirilmesinin sağlanması, diğeri ise sertifika almış olan işletmeler ile henüz sertifikası olmayan işletmeleri inceleyip farklılıkların belirlenmesi ve sertifikasyon sürecinin gelişimine katkı sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the“Advantages / Strengths”,“Weaknesses, ”Opportunities / Possibilities er and al Threats / Hazards "of the enterprises that have received certification by Kastamonu Forestry Regional Directorates of the certification process with SWOT and R'WOT Analysis Methods. I n addition to this, it is aimed to determine and prioritize the certification strategies of forest products with participatory approach at Forest Regional Directorate scale. In addition, another aim is to examine the enterprises that have certified certificates and the non-certified enterprises and to determine the differences and to contribute to the development of the certification process.