Ön üşütme ve gibberellik asidin kimyon (Cuminum cyminum L.) ve kişniş (Coriandrum sativum L.) tohumlarının çimlenmesi üzerine etkisi
The effect of pre-cool and gibberellic acid on germination of cumin (Cuminum cyminum L.) and coriander (Coriandrum sativum L.) seeds
  1. Tez No: 8107
  2. Yazar: GÜNGÖR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÖN ÜŞÜTME VE GİBBERELLİK ASİDİN KİMYON (Ouminum cvminum L.) VE KİŞNİŞ ( Coriandrum sat iyum_L, ) TOHUMLARININ ÇİMLENMESİ ÜZERİNE ETKİSİ Güngör YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dala Danışman* Prof. Dr. Neşet ARSLAN 19 9®, Sayfa i 74 Jüri* Prof. Dr. Neşet ARSLAN s Prof. Ur. C«lal İS ; s Proff İri* özer SUGAR Bu araştırma, Tohumluk Kontrol ve Sertifikasyon Enstitüsü Çimlendirme Laboratuvarında 1989 yılında yapılmıştır. Kimyon ve kişniş ile ilgili agronomik denemeler de özellikle birim alanda yeterli bitki sayısının sağlanamadığı görülmüştür. Tohumların çimlenme özelliklerinin buna bir etkisinin olup olmadığı, büyümeyi düzenleyici maddelerin kullanımı ve ön üşütme gibi çimlenmeyi teşvik edici uygulamaların yararlı olup olmayacağı bu araştırma ile belirlenmeye çalışılmıştır. Kimyon ve Kişniş tohumları önce 8 hafta süre ile; oda şartlarında (18-22 °C) kuru ve buzdolabında (2-4 °C) kuru olarak bekletilmişlerdir. Bu süre tamamlandıktan sonra tohumlar gibberellik asidin 25.50,100 ve 150 ppm'lik dozları ile 5.10 ve 15 er dakikalık sürelerde muamele edilmişlerdir. Muamele edilen tohumlar sıcaklığı 20-30 °C olan çimlendirme dolaplarına yerleştirilmişlerdir. Çimlenen tohumlarla ilgili sayımlar kimyonda 5., 14. ve 21. günlerde, kişnişte ise 7., 21. ve 28. günlerde yapılmıştır.Kimyonun ilk sayımında çimlenmenin en yüksek olduğu muamele, oda şartlarında bekletilen ve 15 dakika süre ile 150 ppm gibberellik asit uygulamasından % 33 olarak elde edilmiştir. Son sayımda ise en yüksek çimlenme buzdolabında bekletilen ve 15 dakikalık süre ile 150 ppm gibberellik asit uygulamasından % 38 olarak elde edilmiştir. Kişniş tohumlarında en yüksek çimlenme, hem ilk sayımda (% 33) hem de son sayımda (% 52) buzdolabında bekletilen ve 10 dakika süre ile 50 ppm gibberellik asit uygulamasından elde edilmiştir. AHAHTAR KELİMBLERt Kişniş, Kimyon, Çimlenme, ön Üşütme, Gibberellik asit ile muamele, Uygulama dozu, Uygulama süresi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTBACT SHE EFFECT OP PKE-COOl AHD GÎBBEBELLÎC ACİD Off GERHSATIOH OF CUMIN (Ouminum cyroinum L.) AHD CORIAHDER (Coriaadrum sativum L.) SEEDS Gttagör YUMkZ Ankara University Graduate School of latural and Applied Science ^Department of Agronomy Supervisor t Prof. Dr. Neşet AESLAET 199®i Page» Î4 Jurys Prof. Dr. Beşet ARSIAU s Prof*. Br. Celal M :Prof. Br. özer SMG11 if* This research was ©arri* out at the Germination Laboratory of Institute of Seed Control and Certification in 1989 It was found that enough plants were not obtained in a agrono mic researches on cumin and coriander by some researchers. The aims of this reseaxoh were to determine the effects of pre-eool and using the growth regulator substances on the germination of seeds an&whether the germination characteristics of seeds play a role on this or.not. The dry seeds stored in normal room (18-22 °Ö) and refrigera tor (2-4 °0) conditions for 8 weeks. And then the seeds were treated with the doses of 25, 50, 100 and 150 ppm gibberellie acid for the pe«» riods @f 5, 10 and 15 minutes. The seeds treated was- put in germination cupboard. The seeds germinated were counted on 5,14., 2. days after sowing for oumin,while they were counted 7., 21., and 28. days gf^ir sowing for coriander. The most germination rated as 33% was obtained form the treat ment with 150 ppm gibberellie acid for 15 minutes after store in room eonditien in the first counting. While xt wss obtaind as 88# from the treatment with 150 ppm gibberellie aoid of 15 minutes after store in refrigerator in the last counting in cumin.la coriander the seeds of the most germination rates as 33$ and 52$ were found the treatments with 50 ppm gibberellio aoid for 10 minutes after stored In refrigerator both first and last counting, respectively. KEY WORDS: Coriander, Cumin, Germination, Pre-oool, Gibberellio aoid treatment, Dose of treatment, Period of treatment.