Sulama suyu tuzluluğunun soya fasulyesinin çimlenmesi üzerine etkisi
The Effects of irrigation water salinity on germination of soybean seeds
  1. Tez No: 9461
  2. Yazar: DİLEK YANILMAZ(KOÇAK)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NEJAT EVSAHİBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
İİİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi SULAMA. SUYU TUZLULU?UNUN SOYA FASULYESİNİN ÇİMLENMESİ ÜZERİNE ETKİSİ Dilek (KOÇAK) YANILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilin Dalı Danışman : Doç. Dr. A.Nejat EVSAEÎBÎO?Lü 1990, Sayfa: 38 Jüri : Doç.Dr.A. Nejat EVSAHÎBİO?LU Prof.Dr. Abdurrahim KORUKÇU Prof.Dr. Cengiz OKMAN Bu çalışmada, farklı tuz konsantrasyonlarına sa hip sulama sularının soya fasulyesi tohumunun çimlenmesi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Mater yal olarak alman MITCHELL 410 çeşidi soya fasulyesi tohum ları ile TOKB Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Mü dürlüğü Çimlenme Laboratuvarında yürütülen araştırmada, tesadüf blokları deneme deseni uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; 0, 2000, 4000 ve 8000 ppm tuz konsantrasyonlarındaki sulama sularının soya fasulyesi tohumlarının çimlenme oranında herhangibir azalmaya neden olmadığı, ancak 10000 ppm den daha yüksek tuz konsantrasyonuna sahip sulama sularının çimlenme oranını önemli düzeyde düşürdüğü gözlenmiştir. Tuz konsantrasyonları 16000 ppm olan sulama sularının soya fasulyesinin çimlenme oranını % 5 düzeyine kadar azalttığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Soya fasulyesi, sulama suyu, tuzluluk,. tuz konsantrasyonu, çimlenme oranı.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF IRRIGATION WATER SALINITY ON GERMINATION OF SOYBEAN SEEDS Dilek (KOÇAK) YAKILLÎAZ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. A.Nejat EVSAHÎBÎO?LTJ 1990, Page : 38.Jury : Assoc. Prof.Dr. A.Nejat EVSAHÎBÎOGLÜ Prof.Dr. Abdurrahim KORUKÇU Prof.Dr. Cengiz OKMAN The purpose of this study was to find out the effects of different salt concentrations on germination of soybean seeds. The eight salinity levels which were symbolized as A, B, C, D, E, F, G and H we're applied to the soybean seeds in the germination laboratory of Seed Testing and Certification Center, Ministry of Agriculture, Forestry and Village Affairs. The study was carried out in randomized block design with four replications. According to the research results, salt concentrations of 0, 2000, 4000 and 8000 ppm can be securely used to irrigate soybean. On the other hand, it was observed that salt concentration of 10000 ppm decreased the germination counts significantly, However irrigation water which has 16000 ppm salt concent ration can easily decrease the germination counts of soybean to 5 %, KEY WORDS : Soybean, irrigation water, salinity, salt concentration, germination rate.