Bitlis pomzası ile üretilen bimslerin mekanik özelliklerinin deneysel olarak araştırılması ve geliştirilmesi
Experimental investigation of mechanical properties of Bitlis pumps
  1. Tez No: 564942
  2. Yazar: YAŞAR KAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHALİM KARAŞİN, DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Pomza değişik sektörlerde farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bitlis, pomza rezervleri açısından Türkiye'nin en zengin ilidir. Bitlis ilinde pomza hafif ve gözenekli olmasından dolayı duvar malzemesi olarak bimsblokların üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Duvar malzemesinin hafif olması yapının da yükünü azaltmaktadır. Çalışmada, Bitlis ilinde elde edilen pomzadan üretilen ve duvar malzemesi olarak kullanılan bimsbloklar kullanılmıştır. Kullanılan bimsbloklar 19*19*39cm boyutlarındadır. Ancak pomzadan üretilen bimsblokların mekanik dayanımları oldukça düşük olmaktadır. Bu çalışmada bimsblokların mekanik dayanımlarını arttırmak adına çelik lif katkısı kullanılmıştır. %2, %3, %5 ve %7 oranlarında çelik lif katkısı kullanılarak numuneler elde edilmiştir. Karşılaştırmaların yapılabilmesi için hiç çelik lif içermeyen kontrol numuneleri üretilmiştir. Kontrol numuneleri ve değişik oranlarda çelik lif kullanılması durumları için her bir numune için fiziksel ve mekanik özellikler belirlenmiştir. Tüm numuneler için boyut ve tolerans analizi, konfigürasyon ve görünüş analizi, birim hacim kütle analizi, mekanik (basınç) dayanım analizi, kapiler etkisiyle su emme katsayı analizi, su emme analizi, ısıl iletkenlik, su buharı difüzyon katsayısı ve yangına direnç değerleri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar çelik lifsiz olarak elde edilen numune sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu tez çalışmasındaki amaç, düşük dayanımlı olan pomzadan üretilen bimsbloklarının mekanik özelliklerinin geliştirilerek yaygın olarak kullanılmasına imkan tanımaktır. Pomza malzemesinden imal edilmiş dolgu duvar malzemesinin güçlendirilmesi çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Duvarların güçlendirilmesi yerine duvar malzemesinin güçlendirilmesi çalışmanın amaçlarından biridir. Çalışmada ayrıca Bitlis ilinde üretilen bimsblokların mekanik ve fiziksel özellikleri de elde edilmiştir. Çalışma ile kullanılan çelik liflerin bimsblokların basınç dayanımlarını arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pumice is used for various purposes in different sectors. Bitlis is Turkey's most prosperous province concerning pumice reserves. Since it is light and porous, the pumice is commonly used in the production of bimsblocs as wall material. The lightness of the wall material reduces the load of the building. In this study, bimsblocks produced from pumice obtained in Bitlis province and used as wall material were used. The bimsblocks used are 19*19*39cm in size. However, the mechanical strength of the bimsblocks produced from pumice is deficient. In this study, steel fiber additives were used to increase the mechanical strength of bimsblocks. 2%, 3%, 5% and 7% of the samples were obtained using steel fiber additive. Physical and mechanical properties of each sample were determined for control samples and steel fiber usage in different proportions. Size and tolerance analysis for all samples, configuration and appearance analysis, unit volume mass analysis, mechanical (pressure) Strength Analysis, water absorption coefficient analysis under capillary effect, water absorption analysis, thermal conductivity, water vapour diffusion coefficient and fire resistance values were measured. The results were compared with the sample results obtained as steel fiber. The aim of this thesis is to enable the development of the mechanical properties of bimsblocks produced from low-strength pumice to be widely used. Reinforcement of filling wall material made of pumice constitutes the essence of the study. Instead of strengthening the walls, strengthening the wall material is one of the objectives of the study. In the study, mechanical and physical properties of bimsblocks produced in Bitlis province were identified. It was determined that the steel fibers used in the study increase the compressive strengths of bimsblocks.