Bitlis pomzası ile üretilen farklı çatlak derinliklerine sahip kirişlerin güçlendirilmesi
The strengthening of the beams having different crack depths produced with Bitlis pumice
- Tez No: 646797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, Bitlis pomzası kullanılarak üretilen kendiliğinden yerleşen hafif beton formundaki kirişlerin güçlendirilmesi araştırılmıştır. Bu amaçla aynı karışım oranına ve üç farklı çatlak derinliğine sahip 10x10x50 cm boyutlarında beton kirişler üretilmiştir. Bunlar çatlaksız olan kirişler, 1 cm çatlak derinliğine sahip kirişler ve 3 cm çatlak derinliğine sahip olan kirişlerdir. Çalışmada CEM II/A-M çimento türü kullanılmıştır. Üretilen beton kirişlere 28 günlük su kürü uygulandıktan kurutularak güçlendiremeye hazır hale getirilmiştir. Kirişler beş farklı tipte kesilen fiber takviyeli polimer (FRP) plakaların yapıştırılması yoluyla güçlendirilmişlerdir. Güçlendirme için hazırlanan FRP plakaların yüzey alanları sırasıyla 30x10 cm2, 20x10 cm2, 10x10 cm2, 30x5 cm2 ve 20x5 cm2 şeklindedir. Güçlendirilen kirişlerin eğilme dayanımları, yük-deplasman grafikleri ve enerji yutma kapasiteleri; güçlendirme yapılmayan kontrol kirişleri ile kıyaslanarak incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre, kirişlere 30x10 cm2 şeklinde FRP plakalar uygulanması eğilme dayanımı sonuçlarında en yüksek değerleri vermiştir. Buna karşı, 30x5 cm2 alan kaplayacak şekilde uygulanan güçlendirme tipinin, 30x10 cm2 şeklindeki uygulama tipine kıyasla daha yüksek enerji yutma kapasitesi sonuçları verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the strengthening of self-compacting lightweight concrete beams produced using Bitlis pumice was investigated. For this purpose, concrete beams of 10x10x50 cm with the same mixing ratio and three different crack depths were produced. These are non-cracked beams, beams with 1 cm crack depth and 3 cm crack depth. CEM II / A-M cement type was used in the study. The concrete beams have been cured for 28 days, dried and made ready for reinforcement. The beams are reinforced by bonding five different types of fiber-reinforced polymer (FRP) plates. Surface areas of FRP plates prepared for reinforcement are respectively 30x10 cm2, 20x10 cm2, 10x10 cm2, 30x5 cm2 and 20x5 cm2. Flexural strength, load-displacement graphs and energy absorption capacities of reinforced beams; It has been examined in comparison with the control beams without reinforcement. According to the test results, the application of 30x10 cm2 FRP plates to the beams gave the highest bending strength results. On the other hand, it was observed that the reinforcement type applied to cover an area of 30x5 cm2 gave higher energy absorption capacity results compared to the 30x10 cm2 application type.