Mapping human visual cortex with population receptive field model: Tuning fMRİ and stimulus parameters, and exploring receptive field sizes
Popülasyon alıcı bölgeler modeli ile görsel korteks haritalandırılması: İMRG ve uyaran parametrelerinin ayarlanması ve alıcı bölge büyüklüğü incelemeleri
  1. Tez No: 564941
  2. Yazar: ORHAN BATUHAN ERKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) araştırmacıları tarafından 1990'lı yıllarda (Ogawa ve diğerleri, 1990) BOLD sinyali keşfedildiğinden beri insan görsel korteksi geniş ölçüde çalışılmıştır. BOLD keşfinden sonra, birçok laboratuvar işlevsel MRG deneyleri ile insan görsel korteksini haritalandırmayı başarmıştır (Sereno vd., 1995; Deyoe vd., 1996; Engel vd., 1997). Yakın geçmişte, popülasyon alıcı alan (pAB) metodu, görsel korteksin haritalandırılmasında kullanılmak üzere Dumoulin ve Wandell tarafından ortaya atıldı (Dumoulin ve Wandell, 2008). Diğer haritalama yöntemleriyle karşılaştırıldığında bu model, araştırmacıların görsel alıcı bölgelerin büyüklüğünü de ortaya koymalarını sağlamaktadır. Human Connectome Project'ten (Moeller vd., 2018) uyarlanan hızlandırılmış çok bantlı iMRG sekansları, pAB deneylerinde kullanılmak için optimize edildi. pRF haritaları üç farklı uyaranla tahminlenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Görsel alandaki belirli bir bölgeyi daha ayrıntılı olarak incelemek için yerel bir pAB tahmin yöntemi test edildi. pAB tahmin protokolünü geliştirmek için hemodinamik tepki fonksiyonu ayrı bir deney çekiminde tahmin edilmiştir. Bunların yanı sıra, uyarım protokolleri, hemisferler ve görsel işlem akışları arasında ortaya çıkan pAB boyut farklarını araştırıldı. Doğal sahne görüntülerinin kullanımı ile pAB haritalarında yüksek mertebeli görsel korteks bölgeleri güvenilir bir şekilde haritalandırılmıştır, bu nedenle en iyi uyarım yöntemi olarak doğal sahne görüntüleri seçilmiştir. Ayrıca, araştırmacıların pAB analizi yapmalarını kolaylaştıracak talimatlar içeren bir kılavuz hazırlandı.
Özet (Çeviri)
Human visual cortex has been studied extensively since blood oxygen-level dependent (BOLD) signal was discovered by magnetic resonance imaging (MRI) researchers in 1990's (Ogawa et al., 1990). It was not long after that, the researchers achieved to map human visual cortex with functional MRI (Sereno et al., 1995; Deyoe et al., 1996; Engel et al., 1997). In recent past, population receptive field (pRF) method was proposed by Dumoulin and Wandell for receptive field mapping (Dumoulin et al., 2008). Compared to phase-encoded methods, their model added a size parameter to receptive fields, referring to the extent of visual field region processed by neuronal populations. fMRI sequences from Human Connectome Project (Moeller et al., 2018) that used accelerated imaging to scan the whole brain of subjects at ultra-high resolutions were adapted to conduct retinotopy experiments in our institute, National Magnetic Resonance Center, Ankara. pRF maps estimated with three types of stimuli were compared. A local pRF estimation method was tested for a specific region on visual field to achieve greater detail in pRF maps. Subject specific hemodynamic response function (HRF) was estimated in a separate experiment to enhance the pRF estimation analysis. Moreover, pRF size differences were compared between stimuli, hemispheres, and visual processing streams. The results implied that stimulation by natural images yields reliable maps in higher level visual regions, and therefore was selected as the best stimulation protocol. In addition, a guideline has been prepared for vision researchers to conduct pRF analysis.