Approximate cost preparation in a BİM- based archi̇tectural modelling program
BIM tabanlı mimari modelleme programında yaklaşık maliyet hazırlamak
- Tez No: 564948
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARAYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizin inşaat konusunda gelişmekte olan bir ülke olması ve insanların temel ihtiyaçlarının giderek artması yeni ihtiyaçları kendisi ile birlikte getirmiştir. Günümüz koşulları ile bu tür yapıların yapılması tasarımdan uygulamaya kadar bina yaşam döngüsünün her aşamasında farklı uzmanlıkları ve teknolojik kabiliyetleri gerektirmektedir.Uzmanlıkların ve danışmanlıkların maliyetlerinin yüksek ve az oluşu yapı tasarımı ve inşaatı konusunda ciddi bir engel oluşturmaktadır. Bina bilgi modellemesi (BIM) temel anlamda entegre tasarım ve proje teslim süreçlerini destekleyebilen ve mevcut bilgi teknolojilerine gore karşılaştırıldığında belirgin avantajlar sunan bir teknoloji, metodoloji ve süreçler bütünü olarak algılanmaktadır. Bina tasarımı ve yapımı konusunda açık kaynak yaklaşımlarının BIM yöntemleri ile birleştirilmesi, tüm bu süreçlerin yönetimi açısından büyük potansiyeller içermektedir.BIM tabanlı bir açık kaynak bilgi sistemi sayesinde özellikle küçük ölçek mimarlık ofisleri ile geleneksel anlayışta iş modellerine sahip küçük ölçekli inşaat firmalarının bu önemli konuda bilgi ve uzmanlığa bilgi teknolojileri yardımı ile ulaşılabilir hale getirilmesi mümkündür. Bu çalışmada Autodesk Revit ana platform olarak kullanılmıştır.Yapılmış olan modellemede Revitten alınan metraj cetvellerinden faydalanarak yaklaşık maliyet çıkarılması ve iş akışının hızlandırılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in our country's construction sector and the ever-increasing human needs have brought along the new necessities. Construction of such buildings under today's conditions requires different specialties and technologic abilities in all stages of the building lifecycle, from the design up to application. As the cost of specialties and consultancies are higher and scarce, this creates a serious obstruction for building design and construction. Building information modeling (BIM) is perceived as a technology, methodology and process integrity which can support integrated design and project delivery processes basically and which introduce specific advantages when compared to existing information technologies. Combination of open source approaches on building design and construction with BIM procedures involves big potentials in terms of the management of all these processes. Due to BIM based open source information system, it is possible that especially small scaled architecture offices and small scaled construction companies with the same understanding may reach information and expertise in this important issue through the assistance of information technologies. In this survey, Autodesk Revit is used as main platform. In this modeling, it is hereby planned to prepare an approximate cost by using the bills of quantities obtained from Revit and to accelerate the workflow.