Kamu yapı yaklaşık maliyetlerinde kullanılan birim fiyatların incelenmesi
Examination of public unit prices which is used in approximate costs of public building
- Tez No: 829167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ALANYA ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnşaat sektörü, ulaştırma, alt-yapı ve üst-yapı olmak üzere her türlü yapım işidir. Yapılı çevreyi şekillendiren, tüm dünyada ekonomisinde olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de önemli bir paya sahip olan bu sektörün büyük çoğunluğunu binalar ve kamu yatırımları oluşturmaktadır. İhale öncesi hesaplanan yaklaşık maliyetin proje bitiminde hesaplanan maliyete yakın olması proje yönetiminin başarısını göstermektedir. Kamu kurumlarının proje yönetimindeki başarısı, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Başarılı proje yönetiminin tespitine yönelik tez kapsamında öncelikli olarak proje yönetimi, maliyet yönetimi, kamu kurumlarının proje yönetimi, kamu yapım işleri yaklaşık maliyet hesaplama yöntemleri, kamu birim fiyatları gibi konuları inceleyen literatür taraması yapılmıştır. Literatür taramasından sonrada yapı yaklaşık maliyetinin hazırlanmasında etkin rol oynayan kamu kurumlarına ait birim fiyat poz analizlerinin, piyasada kullanılan analizlerle karşılaştırılıp farklılıkları ortaya konmuştur. Son olarak da Antalya ilinde inşaat sektörü bazında faaliyet gösteren yüklenici, taşeron, malzeme tedarikçisi, usta ve işçilerle görüşülerek analizlerdeki miktarların tutarlılığı değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda yaklaşık maliyet hazırlarken kullanılan kamu birim fiyatlarının büyük bir kısmının piyasa koşullarını yansıtmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The construction sector is all kinds of construction work, including transportation, infrastructure and superstructure. Buildings and public investments constitute the majority of this sector, which shapes the built environment and has a significant share in the Turkish economy as well as in the world economy. The fact that the approximate cost calculated before the tender is close to the cost calculated at the end of the project shows the success of the project management. The success of public institutions in project management makes a great contribution to the country's economy. Within the scope of the thesis for the determination of successful project management, a literature review was conducted primarily examining subjects such as project management, cost management, project management of public institutions, approximate cost calculation methods for public construction works, and public unit prices. After the literature review, the unit price exposure analyzes of public institutions, which play an active role in the preparation of the approximate cost of the building, were compared with the analyzes used in the market and their differences were revealed. Finally, the consistency of the amounts in the analyzes was evaluated by interviewing the contractors, subcontractors, material suppliers, craftsmen and workers operating on the basis of the construction sector in Antalya. As a result of the study, it has been seen that most of the public unit prices used in preparing the approximate cost do not reflect the market conditions.