Kastamonu'nun bazı merkez köylerinin tarım arazilerinin topraklarında bulunan kalıcı organik kirletici sınıfı pestisit düzeylerinin belirlenmesi
Determination of persistent organic pollutant class pesticides levels in the soils of agricultural land of some central villages of Kastamonu
- Tez No: 564961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; Kastamonu Bölgesi'ndeki merkez köylerin tarım arazilerinden toplanan 130 adet toprak örneği pH, EC ve % tuzluluk değerleri ile organoklorlu pestisit (OKP) kalıntıları bakımından analiz edilmiştir. 130 toprak örneğinin 103 tanesinin killi-tınlı, 18 tanesinintınlı ve 9 tanesinin de killi toprak tipinde olduğu bulunmuştur.130 toprak örneğinin sadece 3 tanesi orta derece alkali olarak tespit edilmişken diğerleri hafif alkali olarak tespit edilmiştir. 130 toprak örneğinin 17 tanesi tuzsuz, 17 tanesi orta derece tuzlu, 93 tanesi hafif tuzlu, 3 tanesi aşırı tuzlu bulunmuştur.Çalışmamızda örneklerin %100'ünde OKP'lerden en az bir tanesine rastlanmıştır. En sık rastlanan pestisit kalıntısı örneklerin % 98,46'sında bulunan p,p'-DDT olmuştur. p,p'-DDT'yi sırasıyla %36,15, %26,92, %26,15, %24,62, %19,23, %15,38 ve %14,61 oranları ile o,p'-DDE, o,p'-DDT, p,p'-DDD, alfa-endosülfan, dieldrin, o,p'-DDD ve p,p'-DDE izlemektedir. Diğer pestisit kalıntıları az sayıda toprak numunesinde tespit edilen kuintozen, beta-endosülfan, cis-klordan, aldrin ve trans-klordan olmuştur. Diğer pestisitler hiçbir örnekte tespit edilmemiştir. Bu örneklerin DDE/DDT değeri düşük olup bu durum yakın zamanlarda kaynaklanan bir DDT kirliliğini göstermektedir. DDT'nin günümüzde hala kaçak olarak kullanılması veya son zamanlardaki dikofol uygulamaları bu durumun sebebi olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 130 soil samples which were collected from agricultural fields in central villages of Kastamonu, Turkey were analyzed in respect of pH, EC and % salinity and the organochlorine pesticides (OCPs) residues.103 of 130 soil samples were detected as clayey-loamy and 9 of 130 asclayey. Only 3 of all soil samples were detected as moderately alkaline, rest of them were mildly alkaline. 17 of 130 soil samples were detected asnon-saline, 17 of them were moderate saline, 93 of them were mildly saline and 3 of them were heavily saline. In our study, at least one of theOCPs was found in 100% of the samples. In our study, p,p'-DDT was the most common pesticide residue found in 98,46 % of the samples. p,p'-DDT is followed by o,p'-DDE, o,p'-DDT, p,p'-DDD, alpha-endosulfan, dieldrin, o,p'-DDD and p,p'-DDEwith the rates of 36,15 %, 26,92 %, 26,15 %, 24,62 %, 19,23 %, 15,38 % and 14,61%, respectively. Other detectable pesticide residues were quintozen, beta-endosulfan, cis-chlorine, aldrin and trans-chlorine, which were detected in a small number of soil samples. No other pesticides were detected in the samples. The DDE/DDT values of samples werelow and indicating that a DDT pollution in recent times. The reason for this may be still usage of DDT although it is banned or recently dicofol applications.